Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Anularea hotararii de divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Anularea hotararii de divort

Buna Ziua, am si eu o intrebare.Sotul meu a depus cerere pt divort, au avut loc 2 sedinte la care eu nu m-am prezentat.Am primit ieri o hotarare de divort, insa intre timp ne-am impacat. Intrebarea noastra ar fi daca mai poate fi anulata aceasta hotarare prin recurs.Va multumesc anticipat.
Conform art. 618 C.pr.civ. "actiunea de divort se va stinge prin impacarea sotilor in orice faza a procesului, chiar daca intervine in instanta de apel sau de recurs...".
Introduceti, in concluzie, apel impotriva sentintei din fond si in apel impacati-va cu sotul. Introduceti insa apelul in termen, ca nu cumva sa fie nevoie sa ...va recasatoriti cu sotul!=D>
Trebuie sa faceti apel in 30 de zile de la primirea hotararii si sa solicitati ambii desfiintarea hotararii primei instante.
Faceti apel (oricare dintre dvs., este suficient si numai un apel).
In apel va veti prezenta amandoi ca sa declarati ca v-ati impacat.
Va multumesc mult pentru raspuns!!!
Formulati apel impotriva sentintei instantei de fond in termen de 30 de zile de la comunicarea acesteia.
Apelul se depune la instanta a carei hotarare se ataca si se timbreaza cu 19.5 lei si timbru jud. de 0,15 lei.
La primul termen de judecata , va prezentati impreuna si solicitati instantei admiterea apelului, modificarea in tot a hotararii pronuntate iar pe fond sa se ia act de impacarea partilor in temeiul art. 618 c.proc.civ.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat