Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... preaviz
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

preaviz

este legal ca o institutiei publica sa emita o decizie de preaviz si sa nu ti-o comunice ? in schimb printr-o instiintare sa iti comunice ca ai 30 de zile de preaviz fara sa faca referire in acea informare de decizia propriu ziza astfel incalcand dreptul de acces la justitie, dreptul de a putea ataca in instanta acea decizie care te priveste in mod direct si care modifaca raporturile de serviciu intrucat din momentul acordarii preavizului rap[orturile se modifica din perioada nedeterminata intr-o perioada determinata respectin 30 de zile cat este preavizul.
Notificarea scrisa este chiar DECIZIA DE PREAVIZ, asa o cheama pe ea INSTINTARE DE PRAVIZ sau NOTIFICARE sau cum o mai boteaza angajatorul.
Nu se modifica nimic la raportul de munca, nici perioada nedeterminata nici altceva.
Nu faceti confuzie intre notificarea preavizului cu DECIZIA DE CONCEDIERE. Puteti contesta in instanta si notificarea preavizului dar si decizia de concediere care va fi eliberata la implinirea termenului de 30 zile de preaviz.
sa fiu mai explicit un pic.

conducatorul institutiei emite decizia D1780/16.08.2010 prin care da preaviz de 30 de zile la un numar de 420 de angajati. Decizia D1780 nu ne este comunicata in nici un fel dar in schimb se emit instiintari cu numar de inregistrare, individuale, prin care suntem anuntati de termenul de preaviz dar in care nu se aduce in discutie si decizia efectiva D1780 prin care s-a dispus preavizul.

deci sunt 2 acte distincte
1 - decizia D1780 /16.08.2010 - decizia de preaviz
2 - instiintarea NR. 1815/16.08.2010 - informare cu privire la efectele deciziei D1780

instiintarea nu poate fi atacata la tribunal dar decizia poate deoarece este un act administrativ. de accea zic ca necomunicarea deciziei D1780/16.08.2010 limiteaza dreptul la justitiei , zic eu .