Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... sporul de vechime
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

sporul de vechime

Este obligatoriu sa se acorde sporul de vechime sau e optional?
Am inteles ca daca nu e inclus in salariu ar fi obligatoriu...de unde stiu eu daca e sau nu inclus in salriu,cum pot afla?
Sporurile se acorda numai la locurile de munca unde acestea nu sunt cuprinse în salariul de baza.

Intr-adevar, daca nu este inclus in salariu atunci sporul trebuie acordat... se poate verifica daca este sau nu inclus in salariu.
Verificarea este simpla daca aveti minimul pe economie nu este inclus daca este mai mare este inclus ;)
freeelis a scris:

Sporurile se acorda numai la locurile de munca unde acestea nu sunt cuprinse în salariul de baza.

Intr-adevar, daca nu este inclus in salariu atunci sporul trebuie acordat... se poate verifica daca este sau nu inclus in salariu.

care este metoda de verificare? Reiese din fluturasul de salarii? Exista obligativitatea de a fi evidentiat in rubrica separata pe fluturas?

Caz concret: angajat de 4 ani in firma , dupa 3 ani (ian .2010) se face act aditional in care se specifica salariul de incadrare si faptul ca acesta cupronde si sporul de vechime. Pe fluturas nu apare nici dupa acest moment detaliat acel spor.

Intrebare: Se poate recupera sporul de vechime dinaintea acelui act aditional? E corect si legal ca in fluturas sa nu fie detailat concret valoarea si procentul sporului( nu avem certitudinea ca nu e doar o "exprimare" ca exista spor de vechime si atat el fiind oricum diferential , in functie de vechimea angajatului) ?
Acordarea sporului de vechime trebuie sa fie reliefata si in fluturasul de salariu in cazul in care este acordat la salariu ... in cazul in care este inclus in salariu acest spor nu mai este reliefat in fluturasul de salariu.