Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cedare cota parte apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cedare cota parte apartament

Buna seara,

Detin impreuna cu mama un apartament, tata s-a dus in '90, succesiune facuta. Mama 3/4, eu 1/4.

Dorim sa trecem tot apartamentul pe numele meu. Care este procedura, ce taxe sunt?

Multumesc anticipat,
LR.
poate sa va faca act de donatie pe cota dansei sau act de vanzare cumparare.pt taxe ar trebui sa va interesati la un notar.
Multumesc de raspuns... Inteleg ca, in ambele cazuri, sint taxe notariale care sunt de la notar la notar plus impozit pe transfer de proprietate care este la stat, cit %? Este la fel la donatie ca si la v-c?

LR.
in ambele situatii trebuie platite taxele notariale. sunt relativ apropiate ca valoare. mai poate sa va faca act de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere unde costurile sunt mai mici.
diferenta de pret intre donatie si vanzare e de 2 %, cat e impozitul in cazul vanzarii.
pt taxa notariala, de intabulare si ce-o mai fi, intrebati la notar, poate mai multi, ca si tarifele difera
cea mai ieftina varianta este donatia pe cota de 3/4.
daca mai aveti frati va recomand sa incheiati un act de partaj.