avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 851 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cedare cota parte apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cedare cota parte apartament

Buna seara,

Detin impreuna cu mama un apartament, tata s-a dus in '90, succesiune facuta. Mama 3/4, eu 1/4.

Dorim sa trecem tot apartamentul pe numele meu. Care este procedura, ce taxe sunt?

Multumesc anticipat,
LR.
Cel mai recent răspuns: ContSters122786 , utilizator 20:54, 12 Ianuarie 2011
poate sa va faca act de donatie pe cota dansei sau act de vanzare cumparare.pt taxe ar trebui sa va interesati la un notar.
Multumesc de raspuns... Inteleg ca, in ambele cazuri, sint taxe notariale care sunt de la notar la notar plus impozit pe transfer de proprietate care este la stat, cit %? Este la fel la donatie ca si la v-c?

LR.
in ambele situatii trebuie platite taxele notariale. sunt relativ apropiate ca valoare. mai poate sa va faca act de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere unde costurile sunt mai mici.
diferenta de pret intre donatie si vanzare e de 2 %, cat e impozitul in cazul vanzarii.
pt taxa notariala, de intabulare si ce-o mai fi, intrebati la notar, poate mai multi, ca si tarifele difera
cea mai ieftina varianta este donatia pe cota de 3/4.
daca mai aveti frati va recomand sa incheiati un act de partaj.

Alte discuții în legătură

Donatie sau act de vanzare-cumparare? carmen-rodica carmen-rodica in cazul in care esti coproprietar impreuna cu fratele si mama, dar vrei sa lasi casa copilului...cum e mai sigur/ieftin sa procedezi? cu donatie sau act de ... (vezi toată discuția)
Apartament mostenire Stefan Anamaria Stefan Anamaria dupa moartea tatalui, succesiunea este in favoarea mamei cu 75%, eu si sora mea 25%. mama a decis sa-mi dea apartamentul dar nu stiu prin ce act (ex: ... (vezi toată discuția)
Adaugarea unui al doilea proprietar in actele de proprietate ale unui imobil Monica68 Monica68 Buna dimineata, As fi recunoscatoare daca mi-ati putea clarifica procedura prin care, avind o proprietate cumparata pe numele meu in 2007, pot adauga o alta ... (vezi toată discuția)