Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Adaugarea unui al doilea proprietar in actele de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Adaugarea unui al doilea proprietar in actele de proprietate ale unui imobil

Buna dimineata,

As fi recunoscatoare daca mi-ati putea clarifica procedura prin care, avind o proprietate cumparata pe numele meu in 2007, pot adauga o alta persoana ca, co-proprietar cu drepturi egale.
multumesc anticipat
pornind strict de la ceea ce ati scris, nu se poate „adauga” pur si simplu un alt proprietar, dar puteti incheia un contract de vanzare-cumparare sau de donatie pe cota de 1/2.
Multumesc pentru clarificarea optiunilor; Cea de vinzare cumparare o vazusem si eu, as vrea insa sa stiu care din cele doua optiuni este mai rapida, mai simpla si in acelasi timp mai ieftina. Instinctiv, presupun ca cea de donatie a 1/2 parte, insa tot as aprecia un raspuns detaliat cu pasi de urmat si acte necesare.
multumesc oricum.
Intr-adevar, cea cu donatia poate fi mai ieftina - in functie de gradul de rudenie intre donator si donatar se poate evita plata impozitului care este obligatoriu in cazul vanzarii, insa taxele notariale raman aceleasi.
Cat priveste durata, este aceeasi si la vanzare si la donatie.
NB Daca doriti sa vindeti sotului, nu veti putea intrucat vanzarea intre soti e interzisa, prin urmare ramane doar posibilitatea donatiei.
Pasii de urmat: apelati la un notar public, el va face tot restul si va va informa cu exactitate si asupra taxelor/costurilor.
Acte necesare: vi le va spune notarul (in principiu: titlul de proprietate asupra imobilului, incheierea de intabulare, copie CI donator+donatar).