Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... poate fi tatal obligat sa viziteze copilul?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

poate fi tatal obligat sa viziteze copilul?

Am un fiu de 4 ani pe care tatal l-a parasit pentru o alta femeie de cand copilul avea varsta de 10 luni , desi initial si-a dorit foarte tare acest copil. Copilul sufera foarte mult din cauza lipsei tatalui. Imi este teama ca acest lucru sa nu afecteze dezvoltarea psihica armonioasa a copilului. Pot solicita instantei sa oblige tatal sa aibe relatie parinteasca cu copilul?
Va multumesc anticipat pentru orice sfat.
adriana2011 a scris:
Am un fiu de 4 ani pe care tatal l-a parasit pentru o alta femeie de cand copilul avea varsta de 10 luni , desi initial si-a dorit foarte tare acest copil.

Pentru exactitate: barbatul acela nu si-a parasit copilul pentru alta femeie, v-a parasit pe dv.

A existat un proces de incredintare minor? Probabil ca da…
A dorit tatal sa i se incredinteze copilul?
Programul de vizita stabilit ii permite sa fie in compania copilului fara sa fie si in compania dv?
Sunt mai multe chestiuni “la mijloc”. E mai mult decat probabil ca doreste sa petreaca timp alaturi de copil, dar in perfecta dv absenta. Ati fi de acord cu acest aspect?