Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... dreptul muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

dreptul muncii

De la data demisiei a trecut 30 de zile, iar cartea de munca inca nu am primit-o si nici banii care mi se cuveneau. Am doua intrebari:
1.De la data demisiei care este perioada maxima legala in care pot sa ma adresez ITM-lui pentru a face plangere in privinta banilor care mi se cuvin.
2.De la data demisiei in cat timp angajatorul este obligat sa-mi trimita cartea de munca( perioada maxima legala). Eu mi-am gasit altceva de lucru si mi se cere cartea de munca .
MULTUMESC

ia prima data legatura cu angajatorul pentru a vedea in ce stadiu se afla situatia ta si apoi faci alte demersuri
Am vorbit ieri, iar in legatura cu cartea de munca mi-a spus ca este la ITM si nu stie cand o primeste, iar despre bani nu mi-a raspuns.
De aceea vreau sa stiu perioada maxima in care pot face ceva in AMBELE CAZURI,ei probabil asteapta sa treaca aceasta perioada dupa care eu nu mai pot face nimic
MULTUMESC
1. nu exista un teremn maxim legal in care angajatorul sa faca plata.
Legal, plata ultimului salariu se face la ziua stabilita in contract/ regulament intern etc.
Daca nu s-a facut, in ziua imediat urmatoare puteti sesiza ITM si obtine banii in instanta.
Teremnul maxim in care puteti sa va adresati instantei este de 3 ani de la data cand trebuia sa vi se faca plata.

2. nici pentru restituirea cartii de munca nu exista un termen legal.
Cartea de munca si plata salariului ultim nu au nici o legatura una cu alta.
smeagull, utilizator