avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 484 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... dreptul muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

dreptul muncii

De la data demisiei a trecut 30 de zile, iar cartea de munca inca nu am primit-o si nici banii care mi se cuveneau. Am doua intrebari:
1.De la data demisiei care este perioada maxima legala in care pot sa ma adresez ITM-lui pentru a face plangere in privinta banilor care mi se cuvin.
2.De la data demisiei in cat timp angajatorul este obligat sa-mi trimita cartea de munca( perioada maxima legala). Eu mi-am gasit altceva de lucru si mi se cere cartea de munca .
MULTUMESC

Cel mai recent răspuns: smeagull , utilizator 12:27, 13 Ianuarie 2011
ia prima data legatura cu angajatorul pentru a vedea in ce stadiu se afla situatia ta si apoi faci alte demersuri
Am vorbit ieri, iar in legatura cu cartea de munca mi-a spus ca este la ITM si nu stie cand o primeste, iar despre bani nu mi-a raspuns.
De aceea vreau sa stiu perioada maxima in care pot face ceva in AMBELE CAZURI,ei probabil asteapta sa treaca aceasta perioada dupa care eu nu mai pot face nimic
MULTUMESC
1. nu exista un teremn maxim legal in care angajatorul sa faca plata.
Legal, plata ultimului salariu se face la ziua stabilita in contract/ regulament intern etc.
Daca nu s-a facut, in ziua imediat urmatoare puteti sesiza ITM si obtine banii in instanta.
Teremnul maxim in care puteti sa va adresati instantei este de 3 ani de la data cand trebuia sa vi se faca plata.

2. nici pentru restituirea cartii de munca nu exista un termen legal.
Cartea de munca si plata salariului ultim nu au nici o legatura una cu alta.
Ultima modificare: Joi, 13 Ianuarie 2011
smeagull, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Lichidare vladutepes vladutepes Prima data acum aproape 2 luni, i-am trimis sms angajatorului rugand sa-mi comunice cand pot ridica banii de lichidare si cartea de munca. Dupa 1 luna, mi s-a ... (vezi toată discuția)
Neplata drepturi salariale blindguardian blindguardian Am fost angajat aproximativ un an la o firma, in functie de conducere. Din cauza divergentelor repetate cu asociatul unic, in luna iulie mi-am depus demisia cu ... (vezi toată discuția)
Plata salariu frumusica_andrea frumusica_andrea Buna ziua , Sotul meu a lucrat la o firma timp de 2 saptamani ,dar nu a fost platit. A anuntat angajatorul ca nu mai merge la munca si si-a scris demisia dupa ... (vezi toată discuția)