Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Am primit amenda contraventionala pentru apelare falsa ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Am primit amenda contraventionala pentru apelare falsa la serviciul unic de urgenta

Buna seara! Fratele meu s'a imprumutat cu o suma de bani intr'un local pe care il frecventa f des de la o persoana necunoscuta prin intermediul unui prieten de al lui. Fratele meu nu si'a putut achita la data stabilita in comun suma de bani si drept urmare a inceput sa fie amenintat ( amenintari cu violenta) de persoana respectiva. Intr'o seara ne'am pomenit la usa apartamentului cu un grup de travestiti spunand'une ca fratele meu are o datorie la un prieten de'al lor si sa ii restituim banii in cel mai scurt timp posibil dac nu vrem sa avem probleme cu ei. Nu stim de unde cunosteam adresa noastra si am incercat sa ii lamurim ca noi nu cunoastem acele probleme si nu suntem responsabili de problema creata (fratele meu fiind plecat in acest timp din localitate si nici nu l'am putut contacta in vre'un fel) si sa ne lase in pace. Amenintarile au continuat mult timp , primeam amenintari pe telefon aproape in fiecare zi (nr meu de tel il aveau de la fratele meu) si nu puteam da o declaratie la politie sa fim lasati in pace pt ca nu cunosteam numele persoanei respective si nici adresa. Intr'o zi ma aflam in acel local pe kre fratele meu si persoana de la care sa imprumutat il frecventau des, o persoana ma opreste si ma intraba daca eu sunt fratele lui ciprian. I'am raspuns afirmativ, m'a luat deoparte si a inceput s imi spuna de datoria fratelui meu si ca rabdarea lui a ajuns la capat si dak nu reusesc sa il determin pe fratele meu s ii restituie banii va fi foarte raupentru fam mea pt k imi cunoaste adresa si are f multi prieteni si ii va pune sa vina la noi ,sa ne dea foc la usa, sau sau k vom fi urmariti si o sa ne trezim cu un pumn in fata de la cine'stie cn, si ca pe el nu il sperie politia si chestii d'astea. M'a lasat in pace, am plecat acasa am incercat sa il contactez pe fratele meu sa solutioneze problema pt k mi'se parea f grava si nu puteam s il ajut nici eu si nici fam mea din motive financiare. Dupa ctv zile aud un ciocanit puternic in usa (eram singur in casa, iar mama era plecata in oras) M'am uitat pe vizor si vad doi barbati necunoscuti care pareau foarte agitati si nervosi batand insistent si puternic in usa. Au batut asa timp de 2-3 min dupa care sau oprit. M'am uitat pe vizor, nu se mai vedeau dar eram sigur k nu au plecat si k doar sau retras intr'o parte sa nu ii zaresc. Si intradevar dupa aprox 2 min au inceput iar sa bata puternic. Nu am intrebat cine este pt k astfel le confirmam k cineva este acasa si cine stie cand mai pleaca. Nu aveam credit pe telefon sa sun pe cnv, iar pt k mama se putea intoarce in orice moment, m'am gandit ca acele persoane ii pot face un rau. Singura reactie pe kre am avut'o a fost sa sun la 112 si sa le spun ce se intampla, Am sunat ! Am descris intamplarea si mi'sa raspuns k vor lua leg cu politia. Batutul in usa a mai continuat putin . Dupa 15-20 min aud un ciocanit normal , ma uit pe vizor si vad o pers imbracata in uniforma de politist. Deschid usa si spre surprinderea mea imi arata un bilet lasat in usa (de persoanele kre au batut mai inainte). Era un bilet adresat altui frate de al meu , si de alte pers, cu alte probleme dar nu de acelasi fel si avea nevoie de nr lui de tel urgent. Politistul m'a invitat la sectie unde m'a amendat contraventional pt alerta falsa. Am facut pe loc o plangere contraventionala pt ca amenda primita o consider nedreapta. Intra'devar cine alertaza abuziv si cu rea intentie merita cu adevarat amenzi, dar eu nu, pt mn a reprezentat un real pericol in acel moment. Acm fratele meu a venit acasa, cu toate k si'a achitat datoria amenintarile au continuat. El a facut o declaratie la politie impotriva acelei pers. Au fost chemati la politie pt declaratie atat fratele meu cat si persoana care ne ameninta s'au prezentat amandoi, s'a confirmat amenintarile acelei persoane si i sa impus sa ne lase in pace, politia cunoaste cazul acm si chiar ne'a lasat un nr de tel in caz de nevoie sa ii sunam. Oare acm dc vor sa ii sunam?, Mi'a venit o citatie acm ctv zile, sunt chemat la judecatorie in proces cu politia orasului . Va rog mult de tot, daca imi puteti spune ce sanse am sa castig acest proces, in care am cazut nevinovat, si ce se va intampla in cazul in care voi pierde?- in'afara de faptul ca voi platii amenda. Va multumesc!
danclaudiu2011, utilizator
Verificati daca pot fi invocate cauzele de nulitate prev.de art.16,17,19,34 din OG nr.2/2001.
Intr-adevar daca nu aveti probe sa demonstrati cele care pretindeti ca s-au intamplat,nu pot exista sanse la anularea procesului verbal,poate doar pe motive de nulitate