Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Reintoarcerea la servici dupa concediul de ingrijirea ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Reintoarcerea la servici dupa concediul de ingrijirea copilului

Situatia este in felul urmator: 3 posturi existente de administrator cont inaintea intrarii in concediu de ingrijirea copilului; intre timp s-u redus posturile la unul singur!
Din concediu de ingrijire copil trebuie sa se intoarca doua persoaneafalte pe postul sus mentionat!!!
cum se procedeaza in acest caz, sau ce varianta are firma respectiva, avand in vedere ca un singur post mai este conform noii structuri organizatorice?
Va multumesc anticipat!=D>
Recurge la criterii, primul criteriu fiind cel profesional.
si in situatia in care unul se intoarce mai repede la lucru, respectiv cel de-al doilea se intoarce dupa alte 8 luni de zile!!! (noiembrie 2011)
Primul venit este primul plecat?
sau
se considera ca singurul post a fost deja ocupat, iar cea de-a doua persoana intra in somaj?
Cel care vine peste 8 luni nu mai are post si trebuie sa-i ofere altul sau sa-l concedieze.