avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 970 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Reintoarcerea la servici dupa concediul de ingrijirea ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Reintoarcerea la servici dupa concediul de ingrijirea copilului

Situatia este in felul urmator: 3 posturi existente de administrator cont inaintea intrarii in concediu de ingrijirea copilului; intre timp s-u redus posturile la unul singur!
Din concediu de ingrijire copil trebuie sa se intoarca doua persoaneafalte pe postul sus mentionat!!!
cum se procedeaza in acest caz, sau ce varianta are firma respectiva, avand in vedere ca un singur post mai este conform noii structuri organizatorice?
Va multumesc anticipat!=D>
Cel mai recent răspuns: ContSters42179 , utilizator 21:49, 13 Ianuarie 2011
Recurge la criterii, primul criteriu fiind cel profesional.
si in situatia in care unul se intoarce mai repede la lucru, respectiv cel de-al doilea se intoarce dupa alte 8 luni de zile!!! (noiembrie 2011)
Primul venit este primul plecat?
sau
se considera ca singurul post a fost deja ocupat, iar cea de-a doua persoana intra in somaj?
Cel care vine peste 8 luni nu mai are post si trebuie sa-i ofere altul sau sa-l concedieze.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intoarcerea la munca dupa cic andyc76 andyc76 Buna ziua. Pe data de 26 noiembrie copilul meu implineste varsta de 2 ani.Am fost contactata de la locul meu de munca si intrebata daca ma mai intorc. Le-am ... (vezi toată discuția)
Structura functionala (partea de conducere) la o sc miki2_1 miki2_1 Buna, Am ajuns si eu in ultimul an de facultate si am de facut licenta. Problema e ca am gestiunea si contabilitatea capitalurilor proprii la o SC. In planul ... (vezi toată discuția)
Reintoarcerea din cic mclaudiu mclaudiu Buna tuturor! Sint nou nout aici !Scuze dac mai gresesc. Exista vre-un articol de lege care sa oblige angajatorul ca la intoarcerea din CIC sa te primeasca ... (vezi toată discuția)