Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... REVISAL
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

REVISAL

O mica definitie si mici explicatii vis-a-vis de ...REVISAL?
Revisalul este un program de evidenta a salariatilor unei societati. Este al ITM si la data angajii unui salariat acesta este inregistrat electronic in acest program si transmis ITM-ului.
Acest program este practic " cartea de munca electronia", de la 01.01.2011, a unui salariat cat timp este angajat la o societate.
Practic, REVISALUL este echivalentul unui "mesaj" care este pastrat in baza de date a ITM-ului. Se pot transmite si se pastreaza in baza de date, informatii despre angajatii societatii.

:luck:
ContSters167247, utilizator
1. REVISAL-ul nu este al ITM-ului.

2. REVISAL = registrului general de evidenţă a salariaţilor

3. Registrul se întocmeşte în formă electronică.
Modul de intocmire , de transmiteres si termenele in care trebuie transmis la ITM este reglementat de catre H.G nr. 161 din 3 februarie 2006 privind întocmirea si completarea registrului general de evidenta salariatilor
[ link extern ]
Pe vremea cand eram consilier juridic la o societate pe actiuni eu eram cel care tinea evidenta salariatilor prin REVISAL.
Seful serviciului Resurse Umane , un domn la vreo 60 de anisori nu prea le avea cu computerele.
Oricum, pentru a tine evidenta salariatilor prin REVISAL , trebuie sa downlodezi programul lor de pe site si sa mergi personal, cu o imputernicire dela firma ca sa iti dea un ID si o parola. Exact ca si la cardurile de credit cand ti se emit si iti vine separat, plicul acasa cu parola scrisa in chenar negru.
Apoi downlodezi programul lor si iti apare un tabel cu multe rubrici de completat pentru fiecare salariat, nou sau existent.
Eu am stat 1 luna sa copii Registrul salariatilor de pe hartie pe PC.
Apoi, la fiecare modificare de statut a salariatilor, contracte noi, acte aditionale, incadrari, etc.completezi in registru si il trimiti online la ITM folosind ID-ul si parola.
Ioan Seria, Avocat
Imputernicirea din partea firmei trebuie sa fie facuta prin Notar ?
Iael, utilizator