Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... indemnizatii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

indemnizatii

buna ziua as dori sa stiu daca indemnizatia pentru crestere copil de la 3 la 7 ani se considera vechime in munca.vreau sa precizez ca pe perioada aceasta mi s-a suspendat contractul de munca in baza legii192000art 51 din codul muncii.
In ce fel de concediu ati fost? ... CCC este de 2 ani, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap.
Aceasta perioada este considerata vechime in munca.

Daca ati fost in concediu pentru îngrijirea copilului bolnav în vârstă de până la 7 ani , atunci aceasta perioada nu constituie vechime in munca.