Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Efectele suspendarii HG nr. 735/2010
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Efectele suspendarii HG nr. 735/2010

DACA , ICCJ A SUSPENDAT O HOT.DE GUVERN ( 735/2010 ) EA MAI POATE FI APLICATA ?
cf art 23 din legea 544 / 2004 hotărârile judecătoreşti definitive şi irevocabile prin care s-a anulat în tot sau în parte un act administrativ cu caracter normativ sunt general obligatorii şi au putere numai pentru viitor. ele se publica in M Oficial ptr a fi cunoscute tuturor si opozabile erga omnes.

in consecinta orice alta hotarire judecatoreasca - cum este ce a de suspendare a unui HG - este valabila doar inter partes, adica doar celor care au participat la procesul respectiv.