avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1074 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Declaratia 096 de anulare tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Declaratia 096 de anulare tva

Buna ziua,
1.Nu am inteles din codul fiscal sau oug 117 ce decont trebuie sa depun pentru ianuarie pana pe 25 februarie ,daca eu scot tva-ul conform plafonului de 35000 euro.

2.si dupa ce eu scot tva mai depun vreun decont ?Parca 301 dar nu sunt sigura.
3.Si cum se depune decontul 301 lunar sau trimestrial?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: anagrigorescu , utilizator 23:06, 14 Ianuarie 2011
Pentru scoaterea din evidenta ca platitor de tva este suficient de depus declaratia de mentiuni 096 si 010?
corect,dar apoi se mai depune vreun decont 301, spre exemplu,incepand cu luna ianuarie ,sau nu se mai depune nici un decont.
scoaterea din evidenta ca platitor de tva se va realiza incepand cu 1 feb 2011, deci pentru luna ianuarie 2011 trebuie depus un decont de tva pana pe data de 25 feb, in care se vor reflecta toate ajustarile de taxa efectuate ca urmare a pierderii dreptului de deducere.
formularul 096 se depune pana pe data de 20 ianuarie.
ulterior datei de 1 feb, nu se vor mai depune deconturi de tva pentru cei care au devenit neplatitori prin optiune.
decontul special de tva (301) se depune numai in luna in care neplatitorul de tva achizitioneaza bunuri si/sau servicii intracomunitare.
Ultima modificare: Vineri, 14 Ianuarie 2011
jester, utilizator
Multumesc,acum am inteles si eu

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Neplatitor tva contexaudit contexaudit o firma platitoare de TVA isi suspendata activitatea la registrul comertului la data de 28 dec 2010 in 10 ianuarie 2011 inceteaza suspendarea si isi reia ... (vezi toată discuția)
Declaratie 096 si 010 sau numai 096 Myrabela Myrabela Daca sunt indeplinite conditiile de scoatere din evidenta platitorilor de tva se depun doua declaratii 096 si 010 sau e suficienta declaratia 096. Daca CA ... (vezi toată discuția)
Renuntare la calitatea de platitor tva RLS RLS Buna ziua, as dori sa pun o intrebare legata la renuntarea calitatii de platitor de TVA. Am o nelamurire legata de ajustarea TVA. Am citit in mai multe ... (vezi toată discuția)