Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cumul indemnizatie pentru CCC cu alte venituri
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cumul indemnizatie pentru CCC cu alte venituri

Buna ziua,
Momentan copilul meu are 7 luni si eu sunt in CIC.
Doresc sa castig suplimentar si in acest sens am pornit la interviuri pentru o alta slujba,intentia mea fiind sa castig bani in plus DAR sa raman si in CIC.
Sub ce forma contractuala pot lucra a.i.sa fiu in legalitate si sa nu pierd indemnizatia de crestere copil?
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns!
multumiri
andreea ropotan
In normele de aplicare a Legii 148/2005
art. 6 spune asa:
(7) Persoanele beneficiare de indemnizatie lunara pentru cresterea copilului trebuie sa depuna lunar la primaria de domiciliu sau, dupa caz, de resedinta, o adeverinta de la angajator sau, dupa caz, declaratie lunara pe proprie raspundere ca nu realizeaza venituri impozabile.
Daca aveti alte venituri impozabile se suspenda indemnizatia pt crestere copil.
Iar daca dati declaratii false,intrati si sub incidenta legii penale pentru falsuri.
Crissa C, Consilier juridic
Va multumesc pentru raspuns.
Dar daca ma constitui in PFA ? si daca asa nu merge .......pot spune ca fac munca voluntara? aceasta este supusa unei legislatii???

Va multumesc inca o data
Nu vad de ce va constituiti PFA daca nu aveti profit.
Aveti grija ca ANAF-ul a facut protocoale cu unele institutii unde trebuie sa platiti contributii sau de unde luati indemnizatia de crestere copil si va depisteaza daca aveti venit suplimentar si nu il declarati.
1. Pe perioada de CCC nu puteti obtine nici un fel de venituri de natura celor care se iau in calcul indemnizatiei pentru CCC.
2. Daca veti obtine astfel de venituri vi se suspenda indemnizatia de CCC.