avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1936 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale asigurare firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

asigurare firma

Daca putem infiinta firma ...avem nevoie de asigurare pentru tot ca sa fie legala?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:52, 4 Aprilie 2008
Nu cred ca ar fi necesar de un topic separat pt. fiecare intrebare.
La ce fel de asigurare va referiti?
asigurare de orice fel. e necesar ceva minim nu? pt angajati respectiv daune produse in caz de accident.
In cazul in care exista angajati se platesc contributiile obligatorii: CAS, asigurari de sanatate, somaj, accidente de munca si boli profesionale, etc.
Ultima modificare: Vineri, 4 Aprilie 2008
Lăzăruţiu Lucian, Avocat
Si toate acestea se achita odata cu infiintarea sau ?
Nu sunt cheltuieli initiale, ele apar ulterior angajarii personalului.

Alte discuții în legătură

Accident de munca ichim24 ichim24 Acum 10 luni in urma am avut un accident in Danemarca la locul de munca si am fost operat de 4 ori ,am ramas cu urmari ,nu mi sa acordat nici o despagubire ... (vezi toată discuția)
In cazul lucrului de acasa, angajatorul are obligatia de a asigura ... Ariana.i Ariana.i In cazul lucrului de acasa, angajatorul are obligatia de a asigura echipamentele necesare (calculator) sau angajatul trebuie sa si le asigure prin mijloace ... (vezi toată discuția)
Norma la locul de munca SandraMaria03 SandraMaria03 Bună dimineața! Sunt obligata sa fac norma ca montator subansamble , una exagerat de mare respectiv 5.5 roți , lucrând în cadrul firmei Mechrom , dacă ea ... (vezi toată discuția)