Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... recuperarea cheltuielilor de executare
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

recuperarea cheltuielilor de executare

Asociatia noastra a fost actionata in judecata de catre furnizorul de apa ,iar dupa solutionarea procesului,acesta si-a pus in executare sentinta judecatoreasca prin intermediul unui executor.Onorariul acestuia a fost de 8000 de lei, suma deja retrasa din contul nostru bancar in decursul mai multor luni de-a lungul anului trecut.
Intrebarea mea este : cum recuperam aceste sume? De la restantieri( cu peste 90 de zile intarziere la plata), de la toti membrii asociatiei?Stabilim acest lucru in adunarea generala?
Asociatia de ce nu a platit facturile furnizorului? Din cauza restantierilor, nu? Pai si atunci nu e normal ca acestia sa plateasca si executorul?
Intrebarea mea este insa: daca ati avut bani de executor, de ce n-ati platit mai inainte de a se pune in executare hotararea, factura furnizorului?

Si nu mai zic de faptul ca trebuia actionati in judecata restantierii.....
elga50, moderator
Cred ca nu m-am facut inteleasa.Furnizorul a angajat executorul pentru ducerea la indeplinire a sentintei,dar banii pentru plata executorului ne-au fost retrasi noua din cont.Si da ,bineinteles ca am actionat in judecata restantierii , dar in sentintele impotriva restantierilor nostrii judecatorul a prevazut doar sumele solicitate de noi( cote de intretinere si penalitatile aferente).Nu am putut prevedea ca vor aparea alte cheltuieli ulterioare incheierii proceselor cu restantierii nostri.
Pai furnizorul cum a avut acces la conturile dv. ca sa isi traga sumele necesare platii executorului judecatoresc? Daca nu exista un ordin de tragere a acestor sume dintr-un cont strain (al dv.) nimeni din lumea asta nu poate trage bani din contul altuia.
Se pare ca ati avut bani dar nu ati achitat serviciile pentru ca acestea trebuiau stinse cu bani incasati de la locatari ! In aceste conditii, daca ati avut bani dar nu ati achitat sumele devenite executorii, problema este cam incurcata ........
Nu ,nu am avut toti acesti bani in cont.Ei ne-au fost retrasi de-a lungul mai multor luni din anul trecut,pe masura ce ne-au intrat si noua in cont din popririle facute asupra veniturilor restantierilor nostri.
Si ,doamna Elga ar trebui sa stiti ca atunci cand exista o sentinta judecatoreasca definitiva si irevocabila , executorul judecatoresc care pune in executare sentinta instituie poprire pe conturile bancare ale paratului(in cazul de fata aceasta este asociatia de proprietari) pana la recuperarea totala a sumelor,inclusiv a cheltuielilor de executare.
Totusi , intrebarea mea era : cine plateste aceste sume? De la cine le recuperam?