Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Evacuare chirias
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Evacuare chirias

Am avut apartamentul inchiriat si astazi(14.01.2011) a expirat contractul. Chiriasul mai are de platit 3 luni la intretinere si ultima luna de chirie, doar ca a disparut din apartament si are 2 perechi de chei ale apartamentului.Cum pot intra in apartament legal ?
Cu perechea dvs de chei.
Si daca se duce la politie si zice ca a avut o suma de bani in casa si i-au disparut?
Legal... faceti proces.
Mai bine insa notificati-l legal in sensul ca are restante, ca dv. considerati incheiat contractul si ca lipsa de raspuns va avea urmari in sensul... bla-bla-bla.
La adresa ap. inchiriat si la adresa lui din actul de identitate.
intrati cu 2-3 persoane in apartament si incheiati un pv de constatare, insirati pe el ce bunuri straine gasiti, starea in care e ap. v-ar putea fi util candva
In principiu, poate merge... dar poate fi violare de domiciliu.
NU stim ce fel de contract are, daca e cu prelungire tacita si trebuia notificat etc.
De aceea, inainte de a intra, e bine sa citeasca bine contractul si sa faca o notificare in care sa arate intentiile sale si urmarile acelei notificari.

Fara sa vedem contractul e cam dificil.