Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drepturi reale, drept de a trece
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drepturi reale, drept de a trece

a incheie cu b un contract prin care ii constitutie acesteia din urma dreptul de a trece si a se plimba pe proprietatea sa, amenajata ca parc, singura sau impreuna cu copilul nou nascut, pe o perioada de 14 ani, ori de cate ori va dori, fie pentru a ajunge pe o cale mai scurta la strada principala a orasului, fie in alte scopuri. Peste 10 ani B decedeaza, iar A refuza accesul in parc a fiului lui B.
In consecinta b, prin ocrotitorul legal, introduce o actiune confesorie, invocand incalcarea dreptului sau de servitute de trecere.
Analizati situatia juridica din speta. Calificati juridic dreptul constituit prin contract.
Am nevoie de ajutor la speta aceasta. multumesc anticipat
B avea dreptul de a trece pe proprietatea lui A impreuna cu copilul nou nascut.
B avea dreptul de a trece pe toata perioada de valabilitate a contractului. Copilul lui B , singur , nu.El putea trece atunci cand era nou nascut, impreuna cu B.