avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1440 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire terenuri
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire terenuri

1. Din ce clasa de mostenire si ce grad de rudenie este sotul/sotia persoanei decedate?
2. Dupa decesul tatalui, prin certificatul de mostenire, fiica (fara copii) devine mostenitoare; dupa moartea acesteia, sotul supravetuitor are vreun drept la mostenirea dobandita de sotia sa din moment ce niciun alt act nu face aceasta dovada? - (decedata in iunie 2009)
Cel mai recent răspuns: fergus1 , utilizator 18:15, 15 Ianuarie 2011
deci dumneavoastra si sotia nu ati avut copii? nici sotia dumneavoastra din alta casatorie sau din afara casatoriei sau din adoptie?
mama sotiei traieste? frati are sotia dumneavoastra?
nu, nu am avut copii. casnicia a fost sub 10 ani. mama sotiei traieste. sotia nu a avut frati, surori.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cote mostenitori ana_panait ana_panait Poate cineva stie cum se repartizeaza mostenirea dupa moartea tatalui, intre sotia supravetuitoare si 3 copii. Ce procent de mostenire primeste sotia ... (vezi toată discuția)
Mostenire oluatuelena oluatuelena cota mostenire sot suprtavetuitor in conditiile in care defunctul are copii (vezi toată discuția)
Mostenire Dannicola Dannicola Daca nu am copiii si am un frate, in caz de deces sotia are dreptul la cota parte din partea mea de mostenire (in urma parintilor mei), sau aceasta ii revine ... (vezi toată discuția)