Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire terenuri
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire terenuri

1. Din ce clasa de mostenire si ce grad de rudenie este sotul/sotia persoanei decedate?
2. Dupa decesul tatalui, prin certificatul de mostenire, fiica (fara copii) devine mostenitoare; dupa moartea acesteia, sotul supravetuitor are vreun drept la mostenirea dobandita de sotia sa din moment ce niciun alt act nu face aceasta dovada? - (decedata in iunie 2009)
deci dumneavoastra si sotia nu ati avut copii? nici sotia dumneavoastra din alta casatorie sau din afara casatoriei sau din adoptie?
mama sotiei traieste? frati are sotia dumneavoastra?
nu, nu am avut copii. casnicia a fost sub 10 ani. mama sotiei traieste. sotia nu a avut frati, surori.