avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 543 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... pot lua somaj?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

pot lua somaj?

buna ziua,
am dreptul la somaj daca am 6 luni lucrate dupa care am demisionat,apoi am lucrate alte 6 luni cu terminarea contractului?
multumesc
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 20:16, 14 Ianuarie 2011
cu ce articol si litera ati incheiat acolo unde ziceti ca v-ati dat demisia
am incheiat cele 6 luni in spania ,iar pe foaia de la firma scrie ca am renuntat voluntar la contract,
altceva nu scrie
iar in tara cele 6 luni din spania vor fi recunoscute pe baza unui document care atesta bazele de cotizare pt. somaj:
in acest documentul cu bazele de cotizatie nu stiu daca reiese ca am renuntat voluntar la contract,pt. ca inca nu l-am primit,:
de aceea vroiam sa stiu daca totusi apare scris cum ca am renuntat voluntar la contract,mai poate fi luata in calcul aceasta perioada?
mentionez ca inainte de cele 6 luni cu" pricina "mai am un an jumate in spania ,iar dupa cele 6 luni cu "pricina",inca 6 luni in romania
sper ca m-am exprimat corect
multumesc mult
o zi buna
1. Pentru a beneficia de indemnizatia de somaj nu conteaza decat ultima incetare a CIM nu si cele precedente.
2. Mergeti la Agentia de Somaj de care apartineti cu domiciliul sa va spuna ce acte sunt necesare sa depuneti pentru a primi indemnizatia de somaj.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somaj iulia03 iulia03 am lucrat 6 luni in spania si mi-am dat demisia pt. a reveni in tara , unde am lucrat in continuare,fara intrerupere fata de spania inca 6 luni,pot lua somaj ... (vezi toată discuția)
Conditii pentru somaj ComanS ComanS In luna ianuarie fac 2 ani...in acesti 2 ani am lucrat ca agent securitate bancar timp de 11luni si doua saptamani...dupa care agentia bancara a renuntat la ... (vezi toată discuția)
Somaj dupa indemnizatie de crestere a copilului shusha shusha Buna ziua! Vroiam sa va intreb daca dupa concediul de crestere a copilului se poate lua indemnizatie de somaj? Si in ce conditii?? Nu am cu cine sa las fetita ... (vezi toată discuția)