Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj dupa indemnizatie de crestere a copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj dupa indemnizatie de crestere a copilului

Buna ziua! Vroiam sa va intreb daca dupa concediul de crestere a copilului se poate lua indemnizatie de somaj? Si in ce conditii?? Nu am cu cine sa las fetita ca la cresa din sectorul 6 tre sa astept dupa 118 copilasi pe lista inaintea noastra,,, si ma gandeam sa-mi mearga si cartea de munca!! Va multumesc anticipat! :)
1. Puteti sa beneficiati de indemnizatie de somaj daca angajatorul va concediaza din motive neimputabile dvs. (cum ar fi desfiintarea postului ocupat de dvs.).

2. A doua conditie ar fi ca in cele 24 de luni de dinainte de a intra in concediu de maternitate si apoi in CCC sa fi avut 12 luni stagiu de cotizare la somaj.
Nu e obligatorie cotizatia de somaj platita de angajator? Asa cum se platesc asigurarile medicale. Multumesc anticipat!
1. - Asa este cum spuneti dvs.
- In cazul dvs. stagiul de cotizare la somaj este perioada in care ati lucrat cu contract individual de munca (CIM).

2. Daca in cele 24 de luni de dinainte de a intra in concediul de maternitate aveti 12 luni lucrate veti putea beneficia de indemnizatie de somaj daca va inceteaza CIM cu art.65 din Codul muncii (desfiintarea postului).
Ok, am inteles, inainte sa intru in prenatal , am avut vre-o 11ani fara pauza in cartea de munca,,,si am inteles ca si acum toate taxele sunt achitate, inclusiv, cele pentru somaj,,, ramane doar sa fie si directorii de acord, in cazul in care nu rezolv nimic cu cresa. Sa va dea Dzeu multa sanatate pt ca m-ati luminat! O zi buna! :)