Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Teren de sub o casa demolata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Teren de sub o casa demolata

Buna seara!

In 1988 a fost demolata casa bunicilor mei in baza unui decret de expropriere, iar bunicii i-a fost dat un apartament cu 2 camere, fara a primi despagubiri si pentru teren.
Pe teren s-a construit un bloc.
Pot revendica terenul in baza art. 480 C.civ.?
Terenul e in domeniul public al statului in urma exproprierii?
Din punctul meu de vedere depinde in mare masura daca in actul de expropriere este cuprins si acest teren sau nu. Oricum nu vad cum ai putea solicita cu succes retrocedarea unui teren asupra caruia, daca bine am inteles eu, acum se afla un bloc. Decretul de expropriere si-a produs efectele si si-a atins utilitatea pentru care probabil a fost declarat. Faptul ca s-a primit o despagubire globala, de exemplu, nu exclude ca in aceasta sa fi fost cuprinsa si valoarea terenului (cum banuiesc ca s-a intamplat). O suplimentare a despagubirii primite de bunici in 1988 este, dupa parerea mea, prescrisa!
Buna seara!

Multumesc pentru raspuns. Si eu m-am gandit ca s-a prescris dreptul la actiune in acest caz.