Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... cand pot iesi la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

cand pot iesi la pensie

sunt nascuta la 15.12.1957 si lucrez din sept. 1977.Cand pot iesi la pensie , si daca pot iesi anticipat?
Anticipat la 55 ani si 11 luni,daca indepliniti conditia stagiului de cotizare 38 de ani si 11 luni,fara stagiu asimilat.Limita de varsta la 60 de ani si 11 luni.Anticipat partial la 55 ani si 11 luni,conditia de stagiu fiind de 30 de ani si 11 luni,fara stagiu asimilat.
Am lucrati 26 ani numai la grupa I, imi poate spune cineva daca ma pot incadra sa ies la pensie in conformitate cu noile prevederi ale legii nr.263/decembrie 2010 si care intra in aplicare de la 01.01.2011. In luna mai anul acesta implinesc 47 ani.Daca ma incadrez la ce fel de pensie(de drept,anticipata etc.)Eventual daca sunt emise norme de aplicare.La aceasta lege ma incadrez la art.6 alin.1 lit c .
Legea 263/2010
Art. 158
(1) Perioadele de vechime in munca realizate in grupele I si a II-a de munca pana la data de 1 aprilie 2001 constituie stagiu de cotizare in conditii deosebite, in vederea reducerii varstelor de pensionare, cu exceptia celor realizate in activitatile care, conform prevederilor art. 30 alin. (1), sunt incadrate in conditii speciale.
Art. 55
(1) Persoanele care au realizat stagiul complet de cotizare au dreptul la pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstelor standard de pensionare, dupa cum urmeaza:
a) conform tabelului nr. 1, in situatia persoanelor care au realizat stagii de cotizare in conditii deosebite de munca;

Tabelul nr. 1

Stagiul de cotizare Reducerea varstei standard de pensionare cu:
realizat in conditii Ani Luni
deosebite
(ani impliniti)
26 6

Asadar reducerea este de 6 ani.Pentru barbati din 65 .Pentru femei din 62 ani si 8 luni.Conditia de stagiu pentru a beneficia de aceasta reducere este de:35 de ani de cotizare la barbati si 33 ani si 8 luni la femei.Cele de mai sus sunt valabile pentru lumita de varsta,care este cea mai apropiata forma de pensionare,deoarece pensia anticipata si anticipata partial se acorda cu 5 ani inainte.
Si totusi aici este o problema.Cand ati realizat 26 de ani in grupa I-a ?.Grupa I-a a fost valabila pana la 01/04/2001 cand aveati aproape 37 ani(din care 26 in grupa I-a).?
atehanciuc a scris:

Am lucrati 26 ani numai la grupa I, imi poate spune cineva daca ma pot incadra sa ies la pensie in conformitate cu noile prevederi ale legii nr.263/decembrie 2010 si care intra in aplicare de la 01.01.2011. In luna mai anul acesta implinesc 47 ani.Daca ma incadrez la ce fel de pensie(de drept,anticipata etc.)Eventual daca sunt emise norme de aplicare.La aceasta lege ma incadrez la art.6 alin.1 lit c .

Daca va *incadrati la art 6, alin 1, lit c, atunci vi se aplica prevederile de la art 55 tabelul 2, in sensul ca aveti reducerea maxima pt conditii speciale, respectiv reducere varstei standard de pensionare de 13 ani.

Fiind nascut in luna mai 1964, conforma anexei 6,....................

Mai 1964 |Februarie 2022 | 57/9 | 25/7 | 17/9 |
+---------------------+-------------------------+--------------------+---------------+-------------+
varsta standard de pensionare este de 57ani si 9 luni din care se scade reducerea de 13 ani, rezultand ca la 44 de ani si 9 luni veti putea solicita pensie pentru limita de varsta, adica ........deja puteti solicita dreptul de pensionare (varsta minima....45 ani). (considerand indeplinite celelate 2 conditii privitoare la stagiul complet de cotizare de 25/7 si stagiul minim de cotizare in specialitate de 17/9 )

anticipat sau anticipat partial nu e convenabil....cu 5 ani inainte de 57 / 9
pavellevap, utilizator
Va multumesc pentru sfaturile date, urmand ca in continuare sa ma adresez casei sectoriale din cadrul M.A.I.