Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Contestatie la executare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Contestatie la executare

Inculpatii care si-au recunoscut fapta in faza de urmarire penala cat si la primul termen de judecata si au fost
condamnati definitiv pot beneficia de reducerea cu o treime din pedeapsa conform art 320 indice 1 alin 1 si alin 6
din codul de procedura penala prin introducerea unei contestatii la executare conform art 461 alin 1 lit d cpp. ?x

Deoarece in acest caz are loc o micsorare a limitelor pedepsei cu o treime ceea ce constituie un incident in timpul
executarii aplicandu-se legea cea mai favorabila.
nu, deoarece prevederile respective se aplica doar proceselor aflate pina in cercetarea judecatoreasca si nu celor care deja au sentintele pronuntate.
Condamnatii definitivi,nu beneficiaza de prevederile Legii nr.202/2010,cea care introduce prevederea din art.320 ind.1 c.pr.pen ,prin art.XVIII/43
Radu Gabrian, Mediator