avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 899 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Contestatie la executare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Contestatie la executare

Inculpatii care si-au recunoscut fapta in faza de urmarire penala cat si la primul termen de judecata si au fost
condamnati definitiv pot beneficia de reducerea cu o treime din pedeapsa conform art 320 indice 1 alin 1 si alin 6
din codul de procedura penala prin introducerea unei contestatii la executare conform art 461 alin 1 lit d cpp. ?x

Deoarece in acest caz are loc o micsorare a limitelor pedepsei cu o treime ceea ce constituie un incident in timpul
executarii aplicandu-se legea cea mai favorabila.
nu, deoarece prevederile respective se aplica doar proceselor aflate pina in cercetarea judecatoreasca si nu celor care deja au sentintele pronuntate.
Condamnatii definitivi,nu beneficiaza de prevederile Legii nr.202/2010,cea care introduce prevederea din art.320 ind.1 c.pr.pen ,prin art.XVIII/43
Ultima modificare: Duminică, 16 Ianuarie 2011
Radu Gabrian, Mediator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reduceea pedepsei cristina_23 cristina_23 as avea si eu o intrebare.daca cineva este deja condamnat se poate sa i se reduca pedeapsa in cazul in care a recunoscut fapta?am citit ca a fost aprobata ... (vezi toată discuția)
Reducerea pedepsei cu o treime juganaru75 juganaru75 Am pe cineva condamnat pentru ucidere din culpa la trei ani cu executare. A recunoscut fapta dar nu a beneficiat decat de circumstante atenuante. Sentinta sa ... (vezi toată discuția)
Reducere pedeapsa ioasaf ioasaf buna seara, va rog sa-mi spuneti daca este o lege care spune ca daca imi recunosc fapta pedeapsa se reduce la o treime. multumesc (vezi toată discuția)