Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Schimbarea incadrarii juridice
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Schimbarea incadrarii juridice

1. O infractiune de inselaciune cu consecinte deosebit de grave din anul 1999 cu un prejudiciu de 80 de milioane de lei are incadrarea actualmente tot de la 10 la 20 de ani sau are incadrare de la 3 la 15 ani pe motiv ca a fost marita suma pana la 2 miliarde?
2. Modificarea sumei nu modifica si incadrarea juridica intr-una mai usoara?
3. Cum se aplica Decizia Nr. VIII / 2007 a Inaltei Curti De Casatie si Justitie?

Multumesc!
decizia ICCJ se aplica in sensul ca in cazul contestaţiei la executare prin care se invocă modificarea înţelesului de "consecinţe deosebit de grave", în accepţiunea art. 146 din Codul penal, nu pot determina schimbarea încadrării juridice dată faptei prin hotărâre judecătorească rămasă definitivă, nefiind îndeplinite condiţiile la care se referă art. 14 şi 15 din Codul penal.
Pentru infractiunea respectiva (comisa in 1999) nu este inca in curs de judecare.
Pentru infractiunea de inselaciune comisa in anul 1999 (cea de mai sus) se schimba incadrarea juridica daca este in cursul urmaririi penale? Adica daca se schimb incadrarea in 10-20 sau ramane 3-15?
Va fi 3-15, dar cu un pic de noroc, respectiv daca va intra in vigoare Noul Cod Penal in octombrie veti scapa, deoarece intervine prescriptia deoarece pedeapsda va fi de max 5 ani
Nu ma interesa prescriptia, ii trebuie unui prieten pentru o computare la o pedeapsa definitiva de 12 ani executare. Ar fi un ghinion pentru el.