Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... incalcare sentinta
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

incalcare sentinta

in urma unui proces indelug pentru custodie si stabilirea unui program de vizita ,fostul concubin prin ordonanta ce i-a fost intocmita in 13 iulie a primit dreptul de a o lua pe fetita noastra de trei ani la domiciliul lui in perioade precizate dar de sarbatorile legale nu s-a facut nici o referire.Pe 7 dec am primit sentinta unde se specifica ca ar fi avut dreptul de a avea intalniri personale,drept urmare in 24 dec i-am dat fetita .Ulterior am primit instiintarea ca a facut recurs ,deci nu ar fi avut dreptul sa o tina la el tot Craciunul trebuind sa urmeze inca ordonanta.Mentionez ca mi-a facut plangere penala fiindca am intarziat o data cu o ora mai tarziu decat cea scrisa pe hartie,eu acum ce sa fac pt ca el a luat-o trei zile fara a avea dreptul,pot sa-i fac si eu plangere?sau in tribunal o sa conteze ca eu i-am dat-o si daca nu a avut acest drept?A scris in recurs ca nu sunt maleabila ,asta nu e o dovada de maleabilitate din partea mea ca a stat cu fetita de Craciun ?
Hotararile judecatoresti trebuie respectate.
Intrucat hotararea nu este definitiva si irevocabila,pana la solutionarea recursului,nu veti avea probleme,dvs.de fapt prinatitudinea dvs,manifestandu-va disponibilitatea pentru a o respecta.
Lipsa de maleabilitate nu este un motiv pentru a dmiterea recursului.
De fapt ,prin formularea acestei cereri catre procuror,sotul dvs ,incearca sa isi preconstituie probe.
Va incerca sa depuna la dosar adeverinta de parchet pentru a dovedi in recurs atitudinea dvs.