Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... sedere legala
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

sedere legala

buna ziua,sunt strain rezident in romania,locuiesc de 10 ani in tara,problema este ca acum 1 an s-a schimbat cetatenie mea eram din palestina acum sunt considerat apatrid (fara cetatenie),asa apare in documentul meu de calatorie,,,,acum vreau sa stiu daca pun acte pentru cetatenie romana se ia in considerare toate perioada mea de sedere in tara chiar daca am schimbat cetatenie intre timp.,trebuie sa prezint o adeverinta cu perioade de sedere legala in romania in ultimi 8 ani pentru cetatenie romana si mie teama sa nu imi da cei de la o.r.i adeverinta ,am intrebat dar nu m-au lamurit au zis pune cerere si vedem ca nu stiu ei,,mie teama sa o iau de la capat,,in lege pentru straini nu vad nimic clar...am vazut unei cu schimare de nume dar schimbare cetatenie cred ca sunt unicul,,,un sfat va rog,mersi
Nu are nicio legatura fosta cetatenie cu cerinta celor 8 ani. Daca ati fost domiciliat legal 8 ani in Romania e ok.
Art. 8
(1) Cetatenia romana se poate acorda, la cerere, persoanei fara cetatenie sau cetateanului strain, daca indeplineste urmatoarele conditii:
a) s-a nascut si domiciliaza, la data cererii, pe teritoriul Romaniei sau, desi nu s-a nascut pe acest teritoriu, domiciliaza in conditiile legii pe teritoriul statului roman de cel putin 8 ani sau, in cazul in care este casatorit si convietuieste cu un cetatean roman, de cel putin 5 ani de la data casatoriei;
....

Legea cetateniei romane nr 21/1991 este disponibila aici [ link extern ]