Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... legea 112
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

legea 112

Va prezint urmatoarea situatie:casa nationalizata ,o gramada de ani chiriasi la stat.cand s-a dat legea s-au facut demersurile de cumparare de catre chiriasi platind o mare parte din suma la care a fost evaluata casa ,dupa un timp fostii proprietari au revendicat casa in cauza ,colac peste pupaza cei de la primarie au gresit nr topo al casei astfel s-au facut acte si s-au platit banii de fapt pt alt nr topo. ?????
in final chiriasii au pierdut casa,si-au capatat banii platiti inapoi ,dupa care au plecat in strainatate (la lucru bineinteles)in tara ramanand doar fiul .Vecinii care locuiau in acelasi imobil au primit apartament de la primarie ,dar cei plecati in strainatate NUUUUUU pe motivul ca nu mai sunt in tara si ca precis acolo au unde sta. ???????
mai are rost sa spun ca unul din sotzi s-a dus dintre noi ? si nu a facut-o de trai bun.:sorry:
Intrebari:ce nu este normal in situatia de mai sus ?cei in cauza in cazul in care isi cumpara o locuinta au dreptul la 10 .000 de nustiu ce banii din partea statului ???
va multumesc #-o
dvs ati intreprins toate demersurile pt a obtine o casa de la primarie???