Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general contract de administrare - credit banca
Discuție deschisă în Contabilitate în general

contract de administrare - credit banca

Buna ziua,
Vreau sa fac un credit pentru nevoi personale si de la banca mi-au cerut contractul de administrare, dat fiind ca eu sunt unic asociat si unic angajat (cu carte munca, salariat) al firmei la care lucrez.
Daca in statutul societatii si in contractul de munca sunt trecut deja ca administrator, mai trebuie facut acest contract de administrare ?
Si, daca da, se ia in consideratie la banca si salariul de pe cartea de munca si cel din contractul de administrare ?
:((.
Daca aveti contract de munca il prezentati pe acela, nu se mai face si contract de administrare. Existenta celor doua contracte in paralel e absurda, desi am vazut cazuri... Ati spus bancii ca aveti contract de munca?
Multumesc pentru raspuns.
Da, functionara bancii a vazut contractul de munca, dar a spus ca imi trebuie si cel de administrare. :-/
Eu de fapt vreau sa pot aduna la venitul net pe care mi-l cere banca si venitul care imi intra in firma, pentru a putea cere un credit mai mare, deoarece sotia mea nu e angajata cu carte de munca. Si, cu toate ca am drepturi 100% asupra venitului, banca zice ca nu pot demonstra asta fara contract de administrare... ori poate nu s-au exprimat bine ??

arysiso a scris:

Multumesc pentru raspuns.
Da, functionara bancii a vazut contractul de munca, dar a spus ca imi trebuie si cel de administrare. :-/
Eu de fapt vreau sa pot aduna la venitul net pe care mi-l cere banca si venitul care imi intra in firma, pentru a putea cere un credit mai mare, deoarece sotia mea nu e angajata cu carte de munca. Si, cu toate ca am drepturi 100% asupra venitului, banca zice ca nu pot demonstra asta fara contract de administrare... ori poate nu s-au exprimat bine ??

Pentru obtinerea creditului nu puteti adauga la venitul sub forma de salariu si venitul soc. Puteti lua doar dividende, acestea se pot lua in calcul la obtinerea creditului.
arysiso a scris:
Eu de fapt vreau sa pot aduna la venitul net pe care mi-l cere banca si venitul care imi intra in firma, pentru a putea cere un credit mai mare, deoarece sotia mea nu e angajata cu carte de munca. Si, cu toate ca am drepturi 100% asupra venitului, banca zice ca nu pot demonstra asta fara contract de administrare... ori poate nu s-au exprimat bine ??

Sigur nu s-a exprimat bine, pentru ca ceea ce doriti nu se poate. In primul rand dividendele nu exista decat la momentul cand se decide distribuirea lor, adica o data pentru anul financiar anterior. Distribuirea anticipata a profitului e chiar infractiune, profitul e al societatii, nu al asociatilor!