Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Infiintare microintreprindere cu activitate si ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Infiintare microintreprindere cu activitate si incasare dividente in CCC

Salutare,

Sunt in CCC si doresc sa infiintez o microintreprindere unde voi fi administrator. Voi avea venituri in perioada CCC si foarte probabil sa incasez dividentele. As incalca vre-o lege care sa-mi suspende incasarea indemnizatiei ?

Multumesc
In primul rand, in calitate de administrator nu veti incasa dividende. Doar in calitate de asociat. Dividendele se acorda in functie de profitul firmei, la sf de an. Atata timp cat va platiti impozitele, nu este nicio problema. In schimb, nu puteti fi angajata in functia de administrator si sa incasati salariu.
Voi fi administrator si unic asociat.
Dividendele se pot lua si trimestrial.
Nu voi fi angajat si nu voi incasa salariu la microintreprinderea pe care vreau sa o infiintez. Sunt doar angajat la o firma unde am contractul de munca suspendat pentru ca am intrat in CCC.

Pot sa am venit pe societatea noua si sa incasez dividendele ?
Se poate ca societatea noua sa realizeze venituri , iar dvs sa primiti dividende.