Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... are dreptul sa primeasca un salariu mediu pe unitate ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

are dreptul sa primeasca un salariu mediu pe unitate la nastere???

m o intrebare pentru o prietena. este angajata a unei primarii ca personal contractual, inspector de specialitate. in luna august 2010 a nascut. intrebarea este, are dreptul sa primeasca un salariu mediu pe unitate la nasterea fiului ei? daca raspunsul este afirmativ sau negativ, as vrea sa stiu conform caror legi! va multumesc!
Da, are dreptul, potrivit Contractului colectiv de munca la nivel national.
ok, asta ii spuneam si eu, insa in momentul in care a a mers la primaria respectiva si a intrebat de acest drept, contabila unitatii si primarul au spus CLAR ca nu se da asa ceva! daca se poate sa ma ajutati cu un link catre acel contract colectiv v-as fi foarte recunoscatoare! va multumesc!
Contract colectiv de munca unic la nivel national pe anii 2007-2010 - art.51 lit.c

[ link extern ] /