avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1986 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... obligatiile angajatorului in momentul intoarcerii din ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

obligatiile angajatorului in momentul intoarcerii din concediul pentru cresterea copilului

ma puteti ajuta,va rog, cu un raspuns: care sunt obligatiile angajatorului fata de angajatul caruia i s-a terminat concediul pentru cresterea copiluli?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 17:33, 1 Mai 2011
:) multumesc frumos
smeagull a scris:

- sa il primeasca inapoi la munca pe baza cererii de revenire
- pe un loc de munca echivalent sau pe acelasi loc de munca
- in aceleasi conditii de salarizare
- sa nu il concedieze pentru necorespundere profesionala 6 luni dupa revenire
- instructaj de protectia muncii

As dorii sa stiu daca datorita noului Cod Al Munci cele scrise mai sus s-au modificat?
Angajatorii mai au aceste obligatii?
Multumesc anticipat pentru raspuns.
1. Pe timpul CCC dvs aveti CIM suspendat deci sunteti tot salariata acelui angajator.
2. La revenirea din CCC faceti cerere de incetare a suspendarii CIM si de reluare a activitatii aceluiasi CIM.
3. Conform prevederilor din CIM dvs. reveniti pe acelasi post (in care, eventual, a fost angajata alta persoana, pe perioada determinata, pana la revenirea dvs. din CCC).
4. Daca postul dvs. a fost desfiintat atunci angajatorul va poate oferi un alt post pe care nu nsuntei obligata sa-l acceptati.
5. In aceasta situatie angajatorul trebuie sa va concedieze cu art.65 din Codul muncii (desfiintarea postului) si veti putea beneficia de indemnizatie de somaj.
6. Incepand cu 01.01.2011 nu mai exista CCM la nivel national. Acesta poate fi inlocuit cu CCM la nivel de unitate sau de ramura.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intoarcerea din cic emanuela_ab emanuela_ab buna ziua, dupa cei 2ani din CIC , cand ma intorc la serviciu , angajatorul este obligat sa-mi pastreze postul max 6luni sau nu? care este temeiul legal (vezi toată discuția)
Reintoarcere de cic MONICA ROXANA Voinea MONICA ROXANA Voinea Este necesar ca, pentru revenirea la lucru, dupa expirarea perioadei aferente CIC, sa notifici in scris pe angajator? Daca trebuie facut acest lucru, cu cat ... (vezi toată discuția)
Reintoarcere din concediu ingrijire copil voda.anca voda.anca Buna ziua, In luna august 2012 se finalizeaza concediul de ingrijire copil. As vrea sa stiu daca la intoarcerea mea la locul de munca se vor pastra functia ... (vezi toată discuția)