Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Facturi semnate si neplatite
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Facturi semnate si neplatite

Buna ziua,

Situatia pe scurt este asa: avem contract semnat cu firma pt prestari servcii la un imobil. Serviciile s-au executat, s-a semnat proces verbal de receptie lucrari, beneficiarul(antreprenorul) a semnat facturile (a consimtit plata) dar nu vrea sa plateasca pe motiv ca nu primeste banii de la beneficiarul final (contractul lui cu beneficiarul final fiind mai mare, incluzand si alte lucrari cu alte firme).
Ce posibilitati sunt pentru a-l forta sa ne achite facturile semnate? deja incepe sa nu mai raspunda la telefon. prima este din decembrie 2007, ultima de acum o luna.

multumesc pentru orice sugestii.
Avand o creanta certa, lichida si exigibila, dovezi suficiente ( factura acceptata e aur in instanta) va recomand sa apelati la procedura somatiei de plata, prevazuta de Ordonanta nr. 5/2001, e ieftina si rapida - 39 lei taxa judiciara, termene din 2 in 2 saptamani, solutionare rapida.
Singura problema ar fi ca dvs. sa fi inserat in contractul de prestari servicii vreo clauza in care sa conditionati in vreun fel plata serviciilor de incasarea de catre antreprenor a sumelor datorate de beneficiarul final.
Succes!
ralu1 a scris:

Buna ziua,

Situatia pe scurt este asa: avem contract semnat cu firma pt prestari servcii la un imobil. Serviciile s-au executat, s-a semnat proces verbal de receptie lucrari, beneficiarul(antreprenorul) a semnat facturile (a consimtit plata) dar nu vrea sa plateasca pe motiv ca nu primeste banii de la beneficiarul final (contractul lui cu beneficiarul final fiind mai mare, incluzand si alte lucrari cu alte firme).
Ce posibilitati sunt pentru a-l forta sa ne achite facturile semnate? deja incepe sa nu mai raspunda la telefon. prima este din decembrie 2007, ultima de acum o luna.
Mai ai posibilitatea sa mergi pe ordonanta de plata prevazuta de OUG.119/2007

multumesc pentru orice sugestii.
In opinia mea, mai avanatajos mi s-ar parea sa mergi pe OUG.119/2007. Prezinta mai multe avantaje decat somatia de plata.
Mult succes!
fara doar si poate, somatia de plata
Intrucat aveti contract, puteti proceda si la introducerea unei actiuni pe OUG 119/2007, costa la fel de putin ca si somatia de plata, si exista avantajul ca este si mai rapida si se poate solutiona si la primul termen : daca debitorul nu depune intampinare pana la primul termen, se prezuma prin lege ca isi accepta debitul (cu tot cu penalitatile calculate dupa contract sau dupa OUG) si este admisa actiunea, dar trebuie sa astepti ca la somatie ca ordonanta de plata sa devina irevocabila pentru a o putea executa. Mai este avantajul ca toata procedura trebuie sa nu dureze mai mult de 90 de zile - dar e termen de recomandare pana la urma.