Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Facturi semnate si neplatite
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Facturi semnate si neplatite

Buna ziua,

Situatia pe scurt este asa: avem contract semnat cu firma pt prestari servcii la un imobil. Serviciile s-au executat, s-a semnat proces verbal de receptie lucrari, beneficiarul(antreprenorul) a semnat facturile (a consimtit plata) dar nu vrea sa plateasca pe motiv ca nu primeste banii de la beneficiarul final (contractul lui cu beneficiarul final fiind mai mare, incluzand si alte lucrari cu alte firme).
Ce posibilitati sunt pentru a-l forta sa ne achite facturile semnate? deja incepe sa nu mai raspunda la telefon. prima este din decembrie 2007, ultima de acum o luna.

multumesc pentru orice sugestii.
multumesc pt toate raspunsurile, voi citi cu atentie ambele ordonante.