Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara

As dori va rog frumos sa imi spuna cineva la cat poate sa ajunga o pensie alimentara ,platita de un jandarm (vechime in jandarmerie cca 12 ani),pentru un copil in varsta de 6 ani.Dupa divort ,cand fetita avea 7 luni ,i s-a stabilit o pensie alimentara de 250 ron(2.500.000 lei),apoi in 2007 ,dupa 2 ani,dupa un alt proces de majorare a pensiei i s-a stabilit fetitei 270 ron .Acum fata implineste 6 ani si as dori sa cer din nou majorarea pensiei .Ce suma as putea cere avand in vedere salariul actual al unui jandarm (nu cunosc ce venituri au) si ce sansa as avea ca instanta sa aprobe majorarea pensiei?.Multumesc:(
in functie de nr. de copii pe care-i are fostul sot, pensia de intretinere se calculeaza la un anumit procent din veniturile nete; daca e vorba de un singur copil, pana la o 1/4 din venituri ; nu cereti d-voastra o suma.
puteti cere majorarea pensiei de intretinere, dar vedeti ca nu cumva sa va fie scazuta...;) salariile jandarmilor au scazut, nu au crescut...:confused: stiti vorba aceea, "nemultumitului i se ia darul" ? mare atentie...:yes:
da ..m-am gandit la asta ..dar pensia nu e stabilita in procente.unu la mana,iar de 4 ani pensia nu a fost majorata ..cheltuielile cu copilul sunt din ce in ce mai mari.la anul merge le scoala..de 4 ani frecventeaza gradinta .A fost si la camin dar nu mi-am mai permis taxele.E din ce in ce mai greu .Ea nu merita conditii de viata mai bune?Mi-e greu sa cred ca 270 lei reprezinta 25 %din salariul unui jandarm atat cat e max pentru un singur copil..si mai e un lucr..oare daca ar ajunge somer din ce mi-ar plati atunci cei 270 lei?merci
pai nici eu nu am cerut la inceput ..doar procent..insa instanta nu a aprobat pe motive ca traim in vremuri sigure,cu inflatie mica ,si nu se justifica acordarea pensiei procentual sau ..1/4 din venituri..mai mult ..la Petrosani instanta a fost de acor cu un procent de 23% din venituri dupa care am primit 4 mil lei echi .dar el a facut recurs la Deva iar instanta a hotarat in mod irevocabil ca e prea mult ,ca nevoile copilului nu au crescut (de la7 luni pana a facut 2 ani),dar ca nu spuna ca nu s-a facut nimic au fost de acord sa mai adauge 200 mii lei vechi la pensia de 2,5mil lei vechi.Salariul lui cand ne-am despartit era de 14 mil lei vechi .altele erau preturile,viata..acum dupa 6 ani eu nu cred ca are tot atat,deci ar fi normal sa aibe si fata lui dreptul la o suma mai mare si la o viata mai buna..
In momentul in care promovati cererea de "majorare pensie alimentare" Instanta va cere date concrete despre locul de munca al paratului pentru ca Instanta este cea care va cere relatii cu privire la veniturile paratului pe ultimile 6 luni.Pentru a avea castig de cauza trebuie sa stiti sigur ca veniturile lui s-au majorat fata de veniturile la care a fost calculata pensia anterioara.
Pot creste nevoile copilului la nesfarsit...( sunt in cauza,nu va asteptati la "sentimente" in instanta) daca veniturile paratului sunt aceleasi,daca intre timp apar si alti copii din alta casatorie a paratului si ( mai grav) daca veniturile i s-au micsorat...nu ati facut nimic. Toti copii au dreptul la o viata mai buna...dar se presupune ca in momentul in care am ales ( si pentru binele copilului ) separarea ne-am insusit si repercursiunile acestui fapt...una dintre ele fiind si contributia paratului la cresterea copilului concretizata in aceasta "pensie alimentara"...( in 99,99% din cazuri mizerabila...)