Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara

As dori va rog frumos sa imi spuna cineva la cat poate sa ajunga o pensie alimentara ,platita de un jandarm (vechime in jandarmerie cca 12 ani),pentru un copil in varsta de 6 ani.Dupa divort ,cand fetita avea 7 luni ,i s-a stabilit o pensie alimentara de 250 ron(2.500.000 lei),apoi in 2007 ,dupa 2 ani,dupa un alt proces de majorare a pensiei i s-a stabilit fetitei 270 ron .Acum fata implineste 6 ani si as dori sa cer din nou majorarea pensiei .Ce suma as putea cere avand in vedere salariul actual al unui jandarm (nu cunosc ce venituri au) si ce sansa as avea ca instanta sa aprobe majorarea pensiei?.Multumesc:(
sweet a scris:

pai nici eu nu am cerut la inceput ..doar procent..insa instanta nu a aprobat pe motive ca traim in vremuri sigure,cu inflatie mica ,si nu se justifica acordarea pensiei procentual sau ..1/4 din venituri..mai mult ..la Petrosani instanta a fost de acor cu un procent de 23% din venituri dupa care am primit 4 mil lei echi .dar el a facut recurs la Deva iar instanta a hotarat in mod irevocabil ca e prea mult ,ca nevoile copilului nu au crescut (de la7 luni pana a facut 2 ani),dar ca nu spuna ca nu s-a facut nimic au fost de acord sa mai adauge 200 mii lei vechi la pensia de 2,5mil lei vechi.Salariul lui cand ne-am despartit era de 14 mil lei vechi .altele erau preturile,viata..acum dupa 6 ani eu nu cred ca are tot atat,deci ar fi normal sa aibe si fata lui dreptul la o suma mai mare si la o viata mai buna..

Poate nu sunteti la curent cu ce se intampla in tara la nivel economic si cu faptul ca incepand cu luna iulie 2010 salariile bugetarilor, categorie in care intra si jandarmii, au fost reduse cu 25 %.
La introducerea unei actiuni de majorare a pensiei alimetare trebuie sa aveti in vedere ca la baza de calcul instanta va retine veniturile nete pe ultimele sase luni, deci cu mare succes vor fi avute in vedere veniturile paratului diminuate cu 25 %.
Un alt aspect de care trebuie sa tineti cont este ca instanta nu este obligata sa dea 1/4 din venituri, acest plafon este stabilit ca limita maxima pana la care se poate intinde obligatia de intretinere pentru un copil.
multa bataie de cap si de joc in tara noastra...copii,mamele trecute printr-un divort vai mama lor...ar fi normal ca cel ce paraseste familia (cum a fost cazul fotului si care a zis in instanta ca nu poate trai fara femeia aia ,amanta lui,ca nu o poate uita si ca nu mai doreste continuarea casatoriei cu mine si nici nu doreste sa imi lase numele lui de familie ca nu vrea sa existe 2 doamne in oras cu acest nume P...)sa fie obligat de lege sa dea o pensie ce asigura cresterea cu decenta a copilului ce l-a parasit .Nu eu am ales despartirea ci el ..nu a fost dorinta mea..dar asta e tara in care traim..nu exista legea care protejeaza familia si copilul..doamna care s-a ocupat de "ancheta sociala" in timpul divortului era chiar amanta fostului sot ,a facut ancheta sociala falsa ,a semnat in locul directoarei ei cum ca a fost in vizita la noi...(ah .a fost in patul meu pt ca am prins-o acasa la mine in lipsa mea) si a fost doar avertizata verbal!?..si mai era si casatorita,avea si copil,..si ea trebuia sa incerce sa faca consiliere pentru impacarea sotilor?..halal..pentru astfel de oameni ,platiti si de mine ,ca doar amandoi sunt bugetari tragem noieu si fetita...#-o