Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... casatoria dintre o minora de 15 ani jum si un adult
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

casatoria dintre o minora de 15 ani jum si un adult

sarutmana!am un prieten de 24 d ani militar care a cunoscut o fata de 15 ani jum de la un centru de plasament si s.au indragostit.aqm ea a fugit de acolo si s.a dus la el kiar dak acum o cauta politia si cei de la centru.fata a ramas insarcinata si vor sa se casatoreask.e posibil sa o ia de sotie dak ea nu are 16 ani impliniti???????ii va implini in aceasta vara,dar nu poate sa mai stea ascunsa pana atunci si vor sa o rezolve mai repede. multumesc frumos si astept raspuns cat mai repede posibil.multumesc
Va voi raspunde cu chiar textul legal aplicabil, din Codul Familiei actualizat :
"Art. 4
(1)Bărbatul se poate căsători numai dacă a împlinit vârsta de optsprezece ani, iar femeia numai dacă a împlinit şaisprezece ani.
(2)Cu toate acestea, pentru motive temeinice, se poate încuviinţa căsătoria femeii care a împlinit cincisprezece ani. Încuviinţarea se poate da de preşedintele consiliului judeţean sau de Primarul General al municipiului Bucureşti în cuprinsul căruia îşi are domiciliul femeia şi numai în temeiul unui aviz dat de un medic oficial.
"