Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract pe perioada determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract pe perioada determinata

O nelamurire am:in timpul unui contract pe perioada determinata de 1 an,daca ramai insarcinata ce se intampla?sunt obligati sa-ti respecte drepturile la fel ca in timpul unu contract pe perioada nederminata sau dupa 1 an nu-i mai intereseaza nimic?
Aici sunt 2 situatii diferite. 1 - contractul de munca si 2 sarcina.
1. contractul de munca expira peste un an. Daca vor dori sa vi-l prelungeasca e treaba lor, daca nu, deveniti neangajata.
2. daca veti face copil inainte de exprirare si aveti o continuitate de plata a obligatiilor din salarii de 12 luni, intrati in concediu de materninate fara probleme. Doar ca dupa ce veti iesi din maternitate (1 an sau 2, depinde cum optati dupa noua lege) la revenire posibil sa nu mai aveti locul de munca.
Apa_dulce a scris:

2. daca veti face copil inainte de exprirare si aveti o continuitate de plata a obligatiilor din salarii de 12 luni, intrati in concediu de materninate fara probleme.

@Apa_dulce
pentru a beneficia de concediul de crestere si ingrijire copil, cerinta legala este ca mama sa fi "realizat venituri profesionale supuse impozitarii" in ultimele 12 luni anterioare nasterii.
Legea nu leaga acordarea cic de contributii (sanatate, somaj, pensii), ci doar de realizarea de venituri impozabile.
Consecinta ar fi ca o mama care nu a realizat venituri, dar si-a platit "din mana" toate contributiile, nu va beneficia de cic.
Apa_dulce a scris:

Aici sunt 2 situatii diferite. 1 - contractul de munca si 2 sarcina.
1. contractul de munca expira peste un an. Daca vor dori sa vi-l prelungeasca e treaba lor, daca nu, deveniti neangajata.
2. daca veti face copil inainte de exprirare si aveti o continuitate de plata a obligatiilor din salarii de 12 luni, intrati in concediu de materninate fara probleme. Doar ca dupa ce veti iesi din maternitate (1 an sau 2, depinde cum optati dupa noua lege) la revenire posibil sa nu mai aveti locul de munca.

Continuitatea de plata a obligatiilor este...am muncit neantrerupt 9 ani iar ultimele 9 luni am fost in somaj,acum mi se ofera un job pe 1 an dar eu vreau un copil si asta intreb...daca raman insarcinata in timpul CIM ce se intampla?mai am dreptul la concediu si indemnizatie,tre sa intru din nou in somaj?
Pe mine nu ma interesa sa ma intorc la locul de munca dupa concediu de maternitate ci cum decurg lucrurile in decursul CIM pe 1 an daca raman.Sa spunem ca la expirarea acestui an eu sunt gravida,nu nasc in timpul CIM ci doar raman....aici sunt eu nelamurita?!
Multumesc frumos oricum :)
SimoBobo, utilizator
Bun... Contractul pe 1 an va exira la perioada stabilita. Angajatorul nu este obligat de nimic sa il prelungeasca, iar sarcina dvs. / concediul medical pre si post natal / concediul de crestere copil NU impiedica expirarea contractului.

In cazul sarcinii, avem doua tipuri de concedii diferite:
1. pre si post natal, care este un concediu medical, dependent de contributia la asigurari (pe care o aveti ca fost angajata, somera etc.)
2. crestere si ingrijire copil (de un an sau 2) - dependent de ralizarea de venituri in ultimele 12 luni anterioare nasterii. Somajul este perioada asimilata acestui interval de 12 luni. In esenta, daca ati fost salariata sau in somaj in ultimele 12 luni dinaintea nastreii, aveti dreptul la concediu.
Bună ziua ! Am și eu o nelămurire. Am contract pe 6 luni , lucrez de 3 și am rămas însărcinată. Ce se va intampla cu contractul?
Oanea Anca, utilizator