Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general se acorda indemnizatie de co pentru asistentii ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

se acorda indemnizatie de co pentru asistentii personali?

Potrivit legii 448/2006 privind drepturile persoanelor cu handicap grav , asistentii persoanli ai persoanlelor cu handicap pot beneficia de concediu de odihna in cursul unui an
dar pe perioada concediului primaria trebuie sa asigure un inlocuitor pe care sa -l plateasca al asistentului pentru ingrijirea bolnavului, dar din lipsa de inlocuitori cum se poate proceda ca cel care lucreaza 12 luni pe an sa i se plateasca aceasta luna in plus lucrata ?
se poate acorda o indemnizatie asistentului ca a avut grija si pe perioada concediului de bolnav? este legal asa ceva?
De obicei primariile nu au de unde sa asigure inlocuitor cat timp asistentul este in concediu; de aceea, tot in luna respectiva, pe langa indemnizatia de CO acordata asistentului se plateste si o indemnizatie persoanei bolnave, pentru a-si putea asigura ingrijirea (practic se plateste asistentului personal salariul pentru luna anterioara concediului, indemnizatia de concediu si bolnavului indenizatia pentru luna cat asistentul este in concediu).