Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Plangere impotriva unei agresiuni
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Plangere impotriva unei agresiuni

Va deranjez si eu cu o intrebare, in urma cu 3 zile am fost agresat de doi indivizi intr-o statie de metrou, veneam de la o petrecere si asteptam metroul sa merg acasa impreuna cu un prieten si prietena acestuia, cand 2 indivizi au inceput sa ne adreseze injurii pe motiv ca vorbim prea tare, dupa un schimb de replici acestia au traversat peronul si au venit la noi, iar intr-o fractiune de secunda mi-am vazut prietenul cum era tarat pe jos si lovit moment in care i-am sarit in ajutor, l-am lovit pe agresor iar prietenul meu a scapat moment in care eu l-am lasat in pace pe atacator, dupa asta sa ma trezesc cu lovituri in zona fetei si sa ajung la urgente cu dubla fractura de mandibula, am stat 3 zile internat iar acum sunt acasa cu un blocaj in gura(toata gura impanzita cu sarme, mananc cu paiul) pentru 1 luna,
Intrebarea mea este ce pot face eu in cazul acesta???
Va multumesc anticipat
faceti plingere ptr vatamare corporala si cereti vizionarea imaginilor de la metrou. indicati ca martori cele 2 persoane care va insoteau.
Formulati plangere penala pentru vatamare corporala la sectia de politie sau la parchetul, competente teritorial locului comiterii faptelor.
Mergeti dupa rezolvarea problemei bucale la un medic-legist,care urmeaza sa va zonsulte si sa se pronunte asupra numarului de zile de ingrijiri medicale de care aveti nevoie.
In urma emiterii certificatului medico-legal,in functie de numarul de zile de ingrijiri medicale se va stabili incadrarea juridica corecta a faptei.
Acelasi lucru daca are probleme medicale ar trebui sa il faca si prietenul dvs.