avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1281 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara

va scriu din Italia. am nevoe de o informatie de la un avocat.
din 2005 nu am mai ridicat pensia alimentara a fiicei mele din romania. in vara aceasta fiica mea implineste 18 ani. vreau sa stiu daca am dreptul sa ridic pensia alimentara (de la casa pensiei) pe anii din urma de care nu am beneficiat.
va multumesc anticipat.???
erika.
Cel mai recent răspuns: erikaforum , utilizator 23:27, 19 Ianuarie 2011
ce legatura are casa pensiei cu pensia alimentara.
fiti mai explicita!
Cred ca e vorba de alocatia de stat.
Daca da, puteti sa o recuperati doar pe ultimii 3 ani, restul s-a prescris.
Alocatia de stat nu este data de catre Casa de pensii.
tatal fetei este pensionat si pensia alimentara vine retinuta in fiecare luna direct de la casa pensiei. va multumesc tuturor pentru raspunsuri. ma simt acasa.
erikaforum a scris:

va scriu din Italia. am nevoe de o informatie de la un avocat.
din 2005 nu am mai ridicat pensia alimentara a fiicei mele din romania. in vara aceasta fiica mea implineste 18 ani. vreau sa stiu daca am dreptul sa ridic pensia alimentara (de la casa pensiei) pe anii din urma de care nu am beneficiat.
va multumesc anticipat.???
erika.
nu este vorba de alocazie, ci de pensie alimentara !!!!
tatal fetei este pensionat si pensia alimentara vine retinuta in fiecare luna direct de la casa pensiei. va multumesc tuturor pentru raspunsuri. ma simt acasa.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie alimentara erikaforum erikaforum va scriu din Italia. am nevoe de o informatie de la un avocat. din 2005 nu am mai ridicat pensia alimentara a fiicei mele din romania. in vara aceasta fiica ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara minor cu un parinte angajat in germania iolaru iolaru Fostul meu sot se afla in Germania, cu actuala lui familie, unde lucreaza, cu contract de munca. Am aflat recent de la o cunostinta al carei sot lucreaza in ... (vezi toată discuția)
Tatăl fetei intenționează să îmi ceară pensie alimentară retroactiv. este posibil așa ceva dacă fata a absolvit facultatea în urmă cu 12 ani? alice.elena60 alice.elena60 Buna seara! Ma confrunt cu o mare problema pentru mine....v-as ruga un sfat! Eu am platit pentru copilul meu pensie alimentara pana la 18 ani apoi n, pentru ca ... (vezi toată discuția)