Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... intampinare pentru un proces
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

intampinare pentru un proces

Buna seara,
un prieten este chemat la un proces intre companii de asigurare in legatura cu un accident de masina,as vrea sa stiu ce inseamna intampinare,la ce ajuta?
Conform prevederilor art. 119 C.pr.civ, daca paratul are pretentii in legatura cu cererea reclamantului, el poate sa faca cerere reconvențională, iar aceasta trebuie sa indeplineasca conditiile prevazute pentru cererea de chemare in judecata.
Cererea reconventionala se depune odata cu intampinarea sau, daca paratul nu este obligat la intampinare, cel mai tarziu in prima zi de infatisare.
Cand reclamantul si-a modificat cererea de chemare in judecata, cererea reconventionala se va depune cel mai tarziu pana la termenul ce se va incuviinta paratului, spre acest sfarsit.
Intampinarea se face de catre persoana chemata in judecata. In aceasta,trebuie sa isi expuna punctul sau de vedere fata de actiune si fata de sustinerile celui care a introdus respectiva actiune.
Intampinarea poate fi formulata personal sau poate sa apeleze la un avocat pentru a o formula .
La ce ajuta? Instanta trebuie sa/i dea dreptul fiecarei parti sa/si exprime punctul de vedere a tuturor partilor implicate intr/un proces, poate sa combata argumentele partii adverse, poate sa propuna probe in dovedirea sustinerilor sale.
ContSters122901, utilizator

Alo, omu te-a intrebat de Intampinare si tu ii raspunzi de reconventionala. X-(
prin Intampinare te aperi impotriva pretentiilor reclamantului.
Gabriel Trifu, Avocat
da, daca apreciaza ca sustinerile partii reclamante nu sunt reale. Trebuie sa arate cu ce este de acord si cu ce nu , dar mai ales trebuie sa arate moivele pentru care combate sustinerile partii reclamante.. In acest sens trebuie sa aiba dovezi, sa probeze in instanta .