Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

Pe 11 ian ac, am fost prezenti in instanta, impreuna cu sotul meu, la divort de comun acord. De la depunerea dosarului si pana la infatisare, am hotarat sa ne mai dam o sansa, ceea ce am si facut, renuntand la actiunea de divort. Dar, din pacate "intelegerea" noastra, a durat fix 2 zile! A treia zi, deja aveam regrete ca am renuntat. Intre timp ne-a venit si hotararea judecatoreasca, privind impacarea noastra, dar vrem sa ducem divortul la capat, ca nu mai este cale de intelegere -de fapt eu vreau asta.
Cum trebuie sa procedez acuma, deschidem un alt dosar de divort, sau se face recurs la hotararea data dupa prima actiune? Va multumesc.
Nu aveti de ce ataca hotararea judecatoreasca ce s-a pronuntat, intrucat dvs ati consimtit la impacarea partilor si in mod implicit la mentinerea casatoriei. Daca situatia nu mai este de tolerat, iar convietuirea a devenit practic imposibila, puteti reformula alta cerere de divort adresata instantei de judecata. Asadar, succes .....#-o
Formulati o noua actiune de divort.
Hotararea instantei nu este ilegala, s-a luat act de impacare, asa incat nu aveti motive de recurs.
Va trebui sa depuneti o alta actiune de divort.
Trebuia sa solicitati suspendarea cauzei la cererea partilor.Astfel, aveati posibilitatea de la data suspendarii ( in termen de max. 1 an ) sa formulati o cerere de repunere pe rol a cauzei si astfel se continua judecata.
Asa va trebui sa o luati de la capat.
Va multumesc pentru raspunsuri. Problema este ca, deja ma avizat, ca nu`l mai prind eu pe la judecatorie cu "de comun acord". Motive sunt multe, si foarte serioase, dar nu am vrut sa ne balacarim prin instanta si sa facem cheltuieli inutile. Pe de alta parte, la faptele lui, nu am de unde sa duc martori, intrucat, nu am spus nici chiar parintilor despre comportamentul lui. :sorry: