Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Restanta credit
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Restanta credit

Buna ziua ,am si eu cateva intrebari .In curand se vor face 5 ani de cand nu am achitat un credit destul de mare ,am primit somatii peste somatii ,ca vin cu executor etc.Ideea este ca eu nu am propietati pe numele meu ,deci nu au ce executa.Acum ,intrebarea mea voi fi cauta de ei absolut toata viata mea?Am tot auzit de la diferite persoane ,chiar si avocati ca dupa anumiti ani datorie se prescrie ,si deci ar fi pierduta .Momentan nici nu as avea cum sa platesc acea suma ,dar ma gandesc ca poate in 5 ani sau stiu eu...o sa am si eu casa pe numele meu ,momentan fiind pe numele parintilor ,casa in care locuiesc impreuna cu sotul si copilul.Se va pierde aceasta datorie?Am vreo sansa sa scap ? :D Repet de aproape 5 ani nu am mai platit nimic.Multumesc si sper sa primesc niste raspunsuri
Totusi este o datorie si trebuia sa platiti atat cat puteati.
Ati beneficiat de acea suma si v-ati asumat niste angajamente.
Daca mergeti pe ideea ca s-a prescris stati linistita, exista societati de recuperare.Ba au ce va executa...Bunuri, propire pe salariu, si asta va fi pana la stingerea obligatiei.
mihaela2011 a scris:

Buna ziua ,am si eu cateva intrebari .In curand se vor face 5 ani de cand nu am achitat un credit destul de mare ,am primit somatii peste somatii ,ca vin cu executor etc.Ideea este ca eu nu am propietati pe numele meu ,deci nu au ce executa.Acum ,intrebarea mea voi fi cauta de ei absolut toata viata mea?Am tot auzit de la diferite persoane ,chiar si avocati ca dupa anumiti ani datorie se prescrie ,si deci ar fi pierduta .Momentan nici nu as avea cum sa platesc acea suma ,dar ma gandesc ca poate in 5 ani sau stiu eu...o sa am si eu casa pe numele meu ,momentan fiind pe numele parintilor ,casa in care locuiesc impreuna cu sotul si copilul.Se va pierde aceasta datorie?Am vreo sansa sa scap ? :D Repet de aproape 5 ani nu am mai platit nimic.Multumesc si sper sa primesc niste raspunsuri

Comportamentul dvs, privind rambursarea acelui credit, nu a fost unul laudabil. Este important sa precizati care este data ultimei rate scadente din graficul de rambursare. Daca valoarea creditului a fost destul de mare, asta inseamna ca, ratele se intind pe o perioada mai mare de 5 ani, de cand dvs nu v-ati achitat obligatiile catre creditor. Nu stati atat de linistita, caci, este putin probabil ca, datoria sa se fi prescris in integralitatea ei, iar banca poate si are o multitudine de instrumente prin care sa-si recupereze creanta. Asadar sunteti un client rau platnic si pe viitor nu veti mai avea acces cu usurinta la credite :)
Pai si eu asta am spus ,nu am bunuri pe numele meu ,si nici nu am sa pun vreodata ,am doar de 5 ani datoria neplatita ,pentru ca 1 an inainte am platit fara probleme.Pe salariu nu au ce sa imi opreasca pentru ca nu muncesc,si nici nu am nevoie :) .Si in plus bancile numai au deja treaba cu mine pentru ca banca si-a recuperat deja datoria de la firma de recuperare ,care preia dosarul ,asta e si ideea ,si ei actioneaza in instanta si asa mai departe .Cel putin eu asa stiu...e posibil sa ma insel ,de aceea am cerut parerea persoanelor competente sa-mi raspunda....cei care stiu partea legala si cum se actioneaza...