Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Salariu presedinte - CAS ?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Salariu presedinte - CAS ?

La salariul presedintelui sau cenzorului se opreste CAS/CASS daca acestia mai contribuie la aceste asigurari avand un alt loc de munca ?
Somajul nu se ia de la asociatie, se ia de la stat, iar cand se va ajunge in situatia de a lua somaj se va lua in calcul si contributia pentru veniturile din partea asociatiei.
Nimeni nu opreste aceste contributii, angajatorul trebuie sa le retina din proprie initiativa si sa mearga sa le plateasca. Daca n-ati retinut spre exemplu contributia la sanatate, n-o sa vina o cucoana de acolo sa va roage sa le dati banii.
In momentul cand o sa vada in baza de date a fiscului ca au existat venituri pentru care nu s-a platit cass conform legii vor trimite somatie de plata. Peste o luna, peste 1 an, peste 5 ani, cand se trezesc ei. De fapt cum se si intampla in realitate.