Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA - CONTRIBUTII PENSIE 2011
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA - CONTRIBUTII PENSIE 2011

Buna ziua,

Sunt PFA si pana acum platean contributia la pensie pentru venitul pe care il doream eu, puteam plati chiar si 20 - 30 lei pe luna. Am inteles ca din ianuarie anul curent contributia se va plati raportandu-se la cel putin 640 lei (treapta ierarhizare 1), asta insemnand undeva pe la 210 - 220 pe luna. Este adevarat? Pentru ca, in conditiile astea, e super nasol si ma gandesc tare mult sa inchid pfa-ul sau sa il suspend....

Multumesc frumos!

mayer a scris:

Situatia este valabila in cazul in care PFA_ul este singura sursa de venit, daca aveti si CIM in paralel cu PFA, pentru veniturile PFA datorati doar cote CAS aplicate la aceste venituri.

Va rog sa ma lamuriti daca am inteles bine:
- daca sunt angajata cu 2 ore pe zi, si angajatorul plateste toate impozitele pentru aceste 2 ore, inclusiv pensii
- si am si un PFA cu norma de venit

nu va trebui sa platesc nimic la pensii pentru PFA (fiind acoperita de ce plateste angajatorul).

Va multumesc!
Nu va mai trebui..., cu conditia ca norma de venit sa fie mai mica de 8088
deci ca sa inteleg - sint angajat la o societate unde angajatorul imi plateste cm pe doua ore , si mai detin si un pfa cu norma de venit 120000 - trebuie sa mai platesc asigurari si acolo ? desi platesc impozit si sanatate
CASS (5,5%) si impozit pe venit (norma de venit ) din PFA, obligatoriu, CAS (pensii) optional.
Legea 263/2010
"Art. 6
(1) In sistemul public de pensii sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii:

I. a) persoanele care desfasoara activitati pe baza de contract individual de munca, inclusiv soldatii si gradatii voluntari;
b) functionarii publici;
c) cadrele militare in activitate, soldatii si gradatii voluntari, politistii si functionarii publici cu statut special din sistemul administratiei penitenciare, din domeniul apararii nationale, ordinii publice si sigurantei nationale;

II. persoanele care isi desfasoara activitatea in functii elective sau care sunt numite in cadrul autoritatii executive, legislative ori judecatoresti, pe durata mandatului, precum si membrii cooperatori dintr-o organizatie a cooperatiei mestesugaresti, ale caror drepturi si obligatii sunt asimilate, in conditiile prezentei legi, cu cele ale persoanelor prevazute la pct. I;

III. persoanele care beneficiaza de drepturi banesti lunare, ce se asigura din bugetul asigurarilor pentru somaj, in conditiile legii, denumite in continuare someri;

IV.persoanele care realizeaza, in mod exclusiv, un venit brut pe an calendaristic echivalent cu cel putin de 4 ori castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat si care se afla in una dintre situatiile urmatoare:
a) administratori sau manageri care au incheiat contract de administrare ori de management;
b) membri ai intreprinderii individuale si intreprinderii familiale;
c) persoane fizice autorizate sa desfasoare activitati economice;
d) persoane angajate in institutii internationale, daca nu sunt asiguratii acestora;
e) alte persoane care realizeaza venituri din activitati profesionale;

V. cadrele militare trecute in rezerva, politistii si functionarii publici cu statut special din sistemul administratiei penitenciare ale caror raporturi de serviciu au incetat, din domeniul apararii nationale, ordinii publice si sigurantei nationale, care beneficiaza de ajutoare lunare ce se asigura din bugetul de stat, in conditiile legii;

VI. persoanele care realizeaza venituri de natura profesionala, altele decat cele salariale, din:
a) drepturi de autor si drepturi conexe, definite potrivit art. 7 alin. (1) pct. 13^1 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, cu regularitate sau in mod ocazional;
b) contracte/conventii incheiate potrivit Codului civil.
(2) Se pot asigura in sistemul public de pensii, pe baza de contract de asigurare sociala, in conditiile prezentei legi, avocatii, personalul clerical si cel asimilat din cadrul cultelor recunoscute prin lege, neintegrate in sistemul public, precum si orice persoana care doreste sa se asigure, respectiv sa isi completeze venitul asigurat.
mayer, utilizator
'' deci ca sa inteleg - sint angajat la o societate unde angajatorul imi plateste cm pe doua ore , si mai detin si un pfa cu norma de venit 120000 - trebuie sa mai platesc asigurari si acolo ? desi platesc impozit si sanatate''

deci pe romaneste - nu sint obligat sa platesc cas (pensii ) acei 220 lei lunar