Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA - CONTRIBUTII PENSIE 2011
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA - CONTRIBUTII PENSIE 2011

Buna ziua,

Sunt PFA si pana acum platean contributia la pensie pentru venitul pe care il doream eu, puteam plati chiar si 20 - 30 lei pe luna. Am inteles ca din ianuarie anul curent contributia se va plati raportandu-se la cel putin 640 lei (treapta ierarhizare 1), asta insemnand undeva pe la 210 - 220 pe luna. Este adevarat? Pentru ca, in conditiile astea, e super nasol si ma gandesc tare mult sa inchid pfa-ul sau sa il suspend....

Multumesc frumos!

eu am IF incepand cu data de 1-01-2010 si inca nu am platit nimic la casa de pensiii....doresc sa stiu daca pe 2010 sunt obligat sa platesc , mentionez ca am avut venit realizat de 7900 ron pe anul respectiv...
vreau sa imi mai spuneti daca platesc ceva penalitati ca inca nu am fost la fisc sa imi i-au bilantul pe 2010
Pentru anul 2010 datorati CAS pentru pensie 31,3% din venitul net conform Legii nr. 19/2000.
Pentru neachitare daorati dobanzi de intarziere si penalitati de intarziere.
Intreperinderea Familiala nu depune bilant, dar trebuia sa depuneti la fisc declaratia 200 pentru anul 2010 pana la data de 15.05.2011.
parca tot aici citisem ca pe 2010 nu ar fi obligatoriu , iar daca doresc sa platesc , contribui cu procentul care era la momentul ala...
am mai vorbit si cu alte persoana care au IF si mi-au spus ca legea se poate fenta , fiindca imparti norma de venit la numarul de membri care sunt pe firma si astfel nu depasesti suma de 8000 de lei anual....persoanele astea au tipul asta de societate de mai multi ani si presupun ca stiu ceea ce vorbesc....
cristy1110 a scris:

parca tot aici citisem ca pe 2010 nu ar fi obligatoriu , iar daca doresc sa platesc , contribui cu procentul care era la momentul ala...
am mai vorbit si cu alte persoana care au IF si mi-au spus ca legea se poate fenta , fiindca imparti norma de venit la numarul de membri care sunt pe firma si astfel nu depasesti suma de 8000 de lei anual....persoanele astea au tipul asta de societate de mai multi ani si presupun ca stiu ceea ce vorbesc....

Cred ca ai citit bine. Din 2008 pina in 2010 plateai 31.3% din venitul asigurat(venit la libera alegere). Nu trebuie sa fentezi nimic. Mergi si spui ca ai avut venituri ca II / PFA si te pun sa platesti. In mod normal ar trebui sa te lase sa declari tu ce venit vrei pentru anul 2010 (10 RON, 100 RON) DAR cine stie peste cine dai si cum interpreteaza legea, sa nu te puna sa platesti la ultimul venit declarat la casa de pensii ...