Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... actiune in constatare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

actiune in constatare

recent am dat in judecata primaria pentru o actiune de constatare deoareca terenul rezultat in urma efectuarii masuratorii cadastrale a iesit mai putin decat terenul aflat in registrul agricol la primarie... in masuratori a iesit 2200 mp iar la primarie figurez cu 3000mp. mentionez ca la noi nu a fost zona colectivizata si nu exista titlul de propietate...vreau sa va rog sa ma ajute si pe mine cineva cum se rezolva un asemenea caz.:(

ms mult...=D>
Pentru degrevarea instantelor cu privire la astfel de probleme(suprafata mai mare sau mai mica teren), sub presiunea CE, ni s-au impus si noua o serie de masuri, printre altele- -in sensul ca suprafata intabulata trebuie sa corespunda cu situatia reala de pe teren.Acest lucru se poate realiza simplu, administrativ-prin cerere modificare CARTE FUNCIARA-.Este necesara o documentatie cadastrala(vine un cadastrist topo care va masura terenul ,stereo , deci conform Ordin 634 ancpi, se va face documentatia respectiva cu p.v. vecinatate si memoriul respectiv, si pe baza rezultatelor tot acel cadastrist topo(sa fie recunoscut de catre OCPI de unde sunteti)se va face modificarea in C.F.Pt.proces verbal vecinatate, vor fi convocati vecinii ,stie cadastristul, cu scrisoare recomandata de primire.Chiar daca nu se prezinta vecinii, raportul de masuratoare va fi inaintat.Sunt proceduri administrative pt.urgentarea cadastrului general obligatoriu pt.2014,(O.134, O.634 ANCPI).In justitie, cu ajutorul "micii reforme" poate dura vreo 2-3 ani(cel putin-pana cand onoratii sau onoratele dau termenele)Eu am avut un proces asemanator iar instanta m-a trimis la aceasta rezolvare. Succes!
p.s-primaria va fi chemata doar daca este vecina, pentru opozabilitate, daca nu , doar ceilalti vecini .
Dar eu nu am carte funciara am facut decat masuratorile cadastrale si cum primaria nu vrea sa faca modificare in registrul agricol pe baza acestor masuratori am fost nevoit sa dau primaria in judecata
problema este ca eu nu pot face carte funciara deoarec nu am act vanzare cumparare pe teren decat adeverinta de la primarie cu rolul meu....iar pe baza adeverintei cu rolul meu nu se poate face CF
un ajutor ceva ptr ca maine am procesul la judecatorie