Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... preluare firma
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

preluare firma

buna ziua as vrea sa preiau o firma de la cineva care pleaca din tara firma are ceva datori la stat si la furnizori intrbarea mea este daca preiau aceasta firma trebuie sa ii platesc eu datoriile? astept raspunsul dumneavoastra va multumesc
O preluati cu activ si pasiv adica si cu datorii pe care va trebui sa le platiti dv.
bineinteles.
si daca preiau numai activul firmei se poate?;) multumesc
S-ar putea sa n-o puteti prelua deloc, pentru ca a prelua o firma inseamna a cesiona partile sociale.
Contractul de cesionare se publica la M.of. prin intermediul ORC 30 de zile, timp in care cei interesati pot face opozitie la cesionare.
Adica acei creditori unde firma are datorii se pot opune la cesionare, pana cand nu se achita datoriile.
Altfel, platiti datoriile in numele firmei, se renunta la opozitie si preluati activul si activitatea firmei.
Nu se poate sa preluati societatea numai cu activul firmei.

Referitor la cele mentionate de "procmarci" nu este o problema s-a gasit de mult solutia pentru cesiune chiar daca ara datorii.

Problema este daca vreti aceasta societate cu datorii.

Sfatul meu este sa infiintati o fima noua, taxele sunt mai mici, termenul de constituire este de asemenea mai mic si nici nu mai aveti bataie de cap cu datoriile societatii pe care vreti sa o preluati.

Denisa Stanca, Avocat