Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cesionare firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cesionare firma

buna ziua vreau sa cesionez o firma si am o mica intrebare, firma are datorii catre un distribuitor pe care vreau sa le platesc dar firma mai are datorii si catre ORANGE si intrebarea este datoriile catre ORANGE le cesionez eu sau raman la vechiul proprietar al firmei gen imprumutul la banca ca administratotul dupa ce vinde, radieaza firma etc ramane sa plateasca in continuare acea rata, deci pe contractul cu ORANGE nu are ceva de genul, multumesc frumos si astept un raspuns!
StrViorel, utilizator
cesionarea unei firme este de fapt o vanzare cumparare. Pleaca o parte si vine alta in firma. Veti prelua firma cu toate activele si pasivele sale. Puteti face un audit financiar inainta sa o preluati, pentru a stabili activele si pasivele firmei ca sa vedeti situatia firmei.
multumesc frumos o sa verific